dan ook verder eene zeer ondergeschikte rol vervuld en hoegenaamd geen invloed op den afloop van den oorlog uitgeoefendfeitelijk had men haar daarvoor geheel kunnen missen het loont daarom de moeite niet bij hare verrichtingen verder stil te staan. Volgens het operatieplan zouden de IIe divisie en de vliegende colonne bij den te ondernemen inval met elkander in gemeenschap blijven, ten einde zeker te zijn den vijand met vereende krachten te kunnen aantastendientengevolge ontstond de noodzakelijkheid Zululand van het Westen binnen te dringen, waartegen te minder bezwaar bestond, daar men meende, zoowel door de bewegingen der Ic divisie als door de maatregelen in Natal zelf genomen, genoeg zaam de grenzen van die streek beveiligd te hebben. Herhaalde verkenningen, in den loop der maand Mei ondernomen, hadden aan het licht gebracht, dat Landman's drift het beste uit gangspunt voor de voorwaartsche beweging van de IIe divisie was en dat na het overtrekken der Bloedrivier de vliegende colonne, die zich nog steeds te Kambula bevond, zicli bij die beweging zou kunnen aansluiten. Reeds van af het begin van Mei had men het voornaamste magazijn voor de behoefte van de IIC divisie verlegd van Pietermaritzburg naar Dundee, omdat de weg derwaarts verder van de vijandelijke grens verwijderd was, die plaats dichter bij het vermoedelijke uitgangspunt der voorgenomen beweging lag en ook dichter bij den Oranje Vrijstaat, waar aanzienlijke voorraden voor den troep verkrijgbaar waren. Ten einde de te velde trekkende troepen steeds van het noodige te kunnen voorzien, moesten vooruitgeschoven depots worden opge richt en hiertoe kon eerst worden overgegaan, zoodra aangaande het uitgangspunt der aanvallende beweging volkomen zekerheid was verkregeneerst in de laatste dagen van Mei was men hieromtrent geheel in het reine en werden versterkte depots opgericht zoowel te Landman's drift als te Koppie Allein aan de Bloedrivier. Den len Juni trok de geheele IIe divisie voorzien van vivres voor 31 dagen bij Koppie Allein de Bloedrivier over en stelde zij zich in beweging in de richting van den Itelezi heuvel, terwijl de vliegende colonne van uit haar uitgangspunt (Muntilu heuvel, afstand 25 KM.) in Z. O. richting marcheerde. - 190

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 201