191 Alvorens die beweging aan te vangen was den 21en Mei te voren nog door de cavalerie-brigade van uit Rorke's drift eene verkenning venieht naar het slagveld van Isandhlwana, dat zonder tegenstand bereikt en geheel opgenomen werd; vele lijken waren nog herkenbaar en werden ter aarde besteld, alleen de overblijfselen van de man schappen van het 24e regiment liet men onaangeroerd, om ze later door dat korps zelf te doen begraven. De geheele brigade keerde des avonds naar Rorke's drift terug en bereikte den 23en Mei Landman's drift. De dag, waarop de IIe divisie Zululand binnentrok, kenmerkte zich door een ramp, wel is waar voor den oorlog niet van groote beteekenis, maar toch met het oog op den persoon, die daardoor getroffen werd, van veel gewicht en belangrijk genoeg om hier te worden weergegeven. Ten einde zich op de hoogte te stellen van het terrein dat de II divisie op den len Juni zou hebben te doortrekken en eene geschikte plaats voor een kamp aan de Ityotyosi rivier uit te zoeken, was de keizerlijke prins Louis Napoleon 's morgens om 9] uur uit het kamp te Koppie Allein op verkenning gegaan, waartoe hem een escoite was verstrekt van zes Europeanen van Bettington's ruiters en zes Basuto s van Shepstone's ruiters. Een sterker geleide was met noodig geacht, omdat bij eene verkenning, den 29en Mei te voren verricht, de geheele streek verlaten was gevonden. De prins werd vergezeld door luitenant Careij van den staf des opperbevelhebbers en door een inlandschen gids; de zes bereden Basuto's waren echter bij den afmarsch niet aanwezig en men ging zonder hen op weg. Ten 10 uur bereikte het kleine troepje den Itelezi heuvel, waar men den kolonel Harrison, chef van den staf van den opperbevelhebber, ontmoette; de verkenning werd daarna verder voortgezet. Omstreeks 12 u 30 n. m. werd een heuvel met een platten kop bereikt, waar een oogenblik gerust en afgestegen werd, terwijl de prins een vluchtige terreinschets vervaardigde. Om ongeveer 2 u. 30 n. m. daalde men van de heuvelrij langs de Ityotyosi rivier af en richtte men den marsch naar een kraal op ongeveer ISO M. van die rivier af gelegen (PI. V. fig. 1). Die kraal bestond uit een

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 202