195 velen had. De cavalerie-brigade werd dus geheel opgelost en de IIC divisie behield slechts twee escadrons lanciers. Terwijl de ID divisie van den 7en tot den 17en Juni in haar kamp bleef, waren naar alle zijden verkenningen uitgezonden en ook afgezanten van Cetywayo aangekomen met vredesvoorstellen van zjjne zijde; de aanbiedingen waren echter van dien aard, dat men er niet veel vertrouwen in meende te moeten stellen; niettemin was de op perbevelhebber van oordeel, dat de gelegenheid om met den Zuluvorst langs dien weg in aanraking te komen niet onvoorwaardelijk mocht worden afgewezendaarom werden hem, alvorens van het onderhan delen over vredesvoorwaarden sprake kon zijn, eenige eischen gesteld die onmiddellijk moesten worden ingewilligd. Zeer behendig waren die eischen echter zoodanig gesteld, dat hunne vervulling niet wel denkbaar of mogelijk was, de bedoeling was dus blijkbaar den vijand aan don praat te houden, met de voorgenomen bewegingen steeds voort te gaan, van gunstige omstandigheden gebruik te maken en steeds do gelegenheid open te houden de gestelde eischen al naar gelang der behoefte te verzwaren of te verlichten, totdat men was waar men wezen wilde. Dat doel is dan ook werkelijk bereikt en zoo ziet men ook hier de juistheid van het beginsel, dat de oorlog niets anders is dan de voortzetting van de politiek met andere dan do gewone middelen en dat van elke gunstige gelegenheid gedurende den oorlog moet gebruik gemaakt worden om den gang der onder nomen operatiën door de politiek te steunen. Gedurende die gedwongen rust van de ID divisie ontving de opperbevelhebber, Lord Chelmsford, den 166n Juni het voor hem minder aangename officieele bericht, dat de gang van zaken ten op zichte van den oorlog en het kennelijk gemis aan samenwerking tusschen de militaire en civiele autoriteiten in Natal, de Regeering in het moederland genoopt hadden het hoogste militaire en civiele gezag in Zuid-Afrika op te dragen aan deu luitenant-generaal Sir Garnet Wolseley en dat deze tegen het einde der maand in Zuid- Afrika zou aankomen. Van af den 19en Juni bleven, zooals reeds werd aangeteekend, de IIe divisie en de vliegende colonne, verzwakt als de eerste was door de garnizoenen op de communicatielijn, steeds met elkander

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 206