196 in aanraking en betrokken zij derhalve gemeenschappelijk kampen, meestal zoodanig gelegen, dat zij elkander bij oventueelen aanval konden ondersteunen. Geleerd door de ondervinding in het eerste gedeelte van den oor log werden steeds, bij aankomst op de plaats waar de nacht moest worden doorgebracht, onmiddellijk de noodige verdedigingsinaatre gelen genomen en daartoe, in navolging van hetgeen vroeger de Hollanders in Zuid-Afrika altijd gedaan hadden, laagers gevormd met behulp van de trein- en andere voertuigen. De bij den trein meestal gebruikte voertuigen waren zware Zuid- Atiikaansche wagens, 5.4 M. lang en zonder de kap 1.5 M. hoog. Die wagens werden na aankomst in het kamp ontspannen en in de lengte achter elkaar gezet, elke wagen met den disselboom onder den naastvoorgaanden en met de voorwielen van het eene tegen de ach terwielen van het andere rijtuig. Met vijftig wagens kon men zoo een kring vormen van ongeveer 275 M. omtrek. In dezen kring werden 's nachts de trekossen, ten getale van ongeveer 2500 stuks, gedreven en opgesloten, zoodat zij dus buiten het bereik van den vijand waren. De verdedigingslijn werd gevormd door een anderen kring van minstens 100 wagens daaromheen; in de ruimte tusschen die twee kringen kwamen de ambulance, de cavalerie en alle paarden. De tenten voor den troep waren opgeslagen zoo dicht mogelijk bij den buitensten kring en daaromheen. De vuurmonden werden opgesteld voorwaarts van de tenten, die zelf waren omringd door een loopgraaf of door hindernissen. Bij een aanval werden de tenten neergeslagen en werd de loop graaf bezet, terwijl de kanonniers bij de vuurmonden plaats namen en de beredenen hunne paarden opzadelden. Moest bij een hevigen of zeer overmachtigen aanval de loopgraal worden ontruimd, dan trok alles terug binnen den buitensten kring wagens en werd deze zoodanig bezet, dat een dubbele vuurlijn ver kregen werd door geweren in en onder de wagens, de vuurmonden werden dan achter openingen in den kring geplaatst. Deze maatregelen waren voldoende voor kleine colonnes met niet te grooten treinvoor grootere colonnes moesten andere schikkingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 207