Onderzoek blijkt, dat een en ander onvoldoende zijn, zonder verdere formaliteiten daarin kan doen voorzien op kosten en risico van de vennootschap, die alsdan eene boete verbeurt van hoogstens vijf en twintig procent van het voor hare rekening ingekochte; eene der gelijke bepaling had men in een gewijzigden vorm ook voor het ge wone vervoer kunnen maken; tot het jaar 1905 blijfc nu het toezicht op de voeding onzer soldaten aan boord onvoldoende (1). Eene zeer goede bepaling in het nieuwe contract is de aan de maatschappij opgelegde verplichting om paarden en lastdieren te stal len, te voederen en van drinkwater te voorzien volgens nader door den Gouverneur-Generaal, na met haar gehouden overleg, te geven voorschriftendie weet en gezien heeft, hoe tot nog toe rijks- en officierspaarden over zee werden vervoerd, zal de beteekenis en het voordeel daarvan erkennen; het is nu te hopen dat het Departement van Oorlog tijdig voor het treffen van de vereischte maatregelen zorgt en de schepen verplicht worden steeds de noodige materialen en losse vloeren aan boord te hebben tot het opslaan van tijdelijke stallingen; iets dergelijks is dringend noodig (2). (1) Wel is waar geeft art. 35 van het contract de Regeering het reoht van inspeotie en onderzoek van de scheepsruimte, de proviand, de diploma's van gezagvoerders, stuurlieden en machinisten op de wijze als Haar nuttig en noodig voorkomt en is al verder voorgeschreven dat bij deze inspectiën het legerbestuur vertegenwoordigd zal worden, terwijl op elke naar het oordeel van den Gouverneur-Generaal gegronde klacht over voeding, verzorging en logies eene boete is gesteld, maar deze maatregelen zijn niet afdoende en werken gedeeltelijk slechts repressief. Opvallend is ook de tegen stelling dat alle ten behoeve der paarden enz. verstrekt wordende artikelen moeten voldoen aan de eischen, welke daarvoor zijn gesteld bij de algemeene voorwaarden van leveringen ten behoeve van het Departement van Oorlog, een oisch die ten op zichte van de voeding der mensclien niet is gesteld. (2) Sedert dit geschreven werd, zijn de noodige voorschriften ter zake vastgesteld bij G.B. dd. 30 Mei 1890, No. 34 b en als bijlage P bij het officieele contract af gedrukt. Die voorsohriften zijn inderdaad volledig en voorzien in de bestaande behoefte op zoo danige wijze, dat men daarmede niet anders dan volkomen instemming kan betuigen. Het eenige, waarin ik verandering zou wenschen, is het plaatsen van sassak's in de stallen om het uitglijden der paarden te voorkomen; met een sassakvloer, wanneer die met den bovenkant naar boven ligt en vochtig is, voorkomt men het uitglijden niet voldoende; dit is alleen mogeljjk met losse houten vloeren van dwarsribben voorzien deze zijn dus noodzakelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 20