- 199 II® divisie zich weder bij de vliegende colonne en vormde het geheel een dubbel kamp aan de rivier. Ueu 2en Juli werd besteed aan verdedigingsmaatregelen voor het kamp door het opruimen van hindernissen aan alle kanten en het bouwen van eene kleine versterking op een heuveltje in de onmid dellijke nabijheid. Die verdedigingsmaatregelen werden door den vijand niet bemoeie- lijkt en toen het ultimatum (3 Juli 's middags) verstreken was, ter wijl van den linkerrivieroever nog steeds gevuurd werd op alles wat zich in de onmiddellijke nabijheid van den rechteroever vertoonde, werd besloten tot een offensieve verkenning van het terrein tusschen den linkerrivieroever en Uluudi. Die verkenning werd verricht door al de bereden troepen van de vliegende colonne onder commando van den luitenant-kolonel Bulier, die daartoe ten 1 uur n. m. de rivier doortrok. Bij het bereiken van de vlakte, na het doortrekken van het begroeide terrein langs den rivieroever werd aanvankelijk weinig tegenstand ondervonden, maar toen de verkenning tot op 5 KM. van de rivier voortgezet werd, kwam plotseling eene vijandelijke strijdmacht van ongeveer 5000 man in het gezicht, die de uitgerukte colonne trachtte te omsinge len en den terugtocht wilde afsnijden. Dit mislukte echter; de colonne kon ten koste van 3 dooden en 4 gewonden uit het gedrang komen en den terugtocht bewerkstelligen, waartoe krachtig werd medegewerkt door eene kleine bezetting aan het overgangspunt bij de rivier achtergelaten, twee vuurmonden en een paar compagnieën infanterie van den rechteroever. In den loop van den dag ontving de opperbevelhebber een tele gram van den luitenant-generaal Wolseleij, den len Juli van Durban afgezonden, waarin hij den last ontving bij een gedwongen terug tocht de richting te nemen op Kwamagwasa en St. Paul en maat regelen te nemen voor de vereeniging der IIC divisie en vliegende colonne met de Ie divisie, daar hij (Wolseleij) sterk gekant was tegen het opereeren in verschillende colonnes, zonder van samenwer king verzekerd te zijn. De opperbevelhebber (Lord Chelmsford) antwoordde hierop met de mededeeling van de voor den volgenden dag voorgenomen bewe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 210