209 - gestelde vereenvoudigde inrichting van het koloniaal werfdepot zou worden aangedrongen. In het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der 2e Kamer over de Indische begrooting voor 1887 werd dan ook de volgende vraag gesteld Heeft tusschen de departementen van Koloniën en van Oorlog reeds „overleg plaats gehad over eene vereenvoudigde inrichting van het kolo niaal werfdepot te Harderwijk en kan die vereenvoudiging dientengevolge „spoedig verwacht worden? Het werfdepot bestaat nog steeds uit drie „compagnieën, terwijl, naar men meende, tegenwoordig gemiddeld slechts „150 aangeworven manschappen te Harderwijk verblijven." Op deze vraag antwoordde de minister, dat het overleg met het depar tement van Oorlog over eene vereenvoudigde inrichting van het werf depot nog niet was afgeloopen. Toen namelijk zoo werd in de memorie van antwoord gezegd in den loop van het jaar de wer ving eene aanzienlijke uitbreiding verkreeg, waardoor de sterkte van het werfdepot soms aanzienlijk was, scheen het geschikte oogenblik niet te zijn gekomen, om de beoogde inkrimping tot stand te bren gen. De gevoerde gedachtenwisseling is toen tijdelijk gestaakt geworden. Uit dat antwoord blijkt, dat de mecaniek van het gepleegde overleg ergens was vastgeloopen, dat dit vermoedelijk niet bij het departe ment van Koloniën was geschied en dat hetgeen daaromtrent werd gezegd meer voorwendsel dan verklaring was. In het jaar 1888 onderging de toestand bij het koloniaal werfdepot eene zeer belangrijke verandering, welke als volgt in de memorie van toelichting van de Indische begrooting voor dat jaar werd uit eengezet en toegelicht „Met het verleenen van gratificatiën bij het verlaten van den dienst „wenscht de ondergeteekende nog een anderen maatregel te doen gepaard „gaan, die slechts geringe geldelijke consequentiën zal hebben, maar, naar „hij zich vleit, mede een gunstigen invloed zal uitoefenen op den gang „der werving." „Tot dusver moeten alle herwaarts terugkeerende Indische militairen „eerst van de haven van aankomst de reis naar Harderwijk ondernemen, „ten einde aldaar den dienst te verlaten. Die gedwongen reis naar het „werfdepot, op een oogenblik waarop de man veelal niets liever verlangt

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 220