223 maar zal die critiek werkelijk steekhoudend zijn, dan dient men niet alleen nauwkeurig te weten alles wat aan de militaire expeditie voorafging of tijdens het verloop daarvan gebeurd is, maar ook alles wat is voorgevallen, voor en aleer het zoover kwam, dat het leger werd opgeroepen om zijn steun te verleenen aan het bereiken van het gewenschte doel. In verband met dit laatste zouden wij wel willen vragen of het niet mogelijk is, dat aan het niet slagen van deze expeditiën en der vele andere deel heeft een regeeringsstelsel, dat zich vast klemmende aan het voorschrift in de eerste alinea art. 72 van het regeeringsreglement. in het legerbestuur, verpersoonlijkt in den Commandant van het leger, niets anders ziet dan een bestuur der van een der middelen, waardoor in onze koloniën het gezag wordt gehandhaafd? Een bestuurder wiens hulp men eerst inroept, wanneer niet meer op andere wijze de zaak in orde gebracht kan worden, en die tot op dat oogenblik dan ook geheel buiten de quaestie is gehouden. Kenschetsend is het door Excavator op bldz. 790 medegedeelde, nl. dat het nog niet lang geleden moet voorgekomen zijn, dat de Indische regeering in beginsel tot een gewapend optre den besloten had, alvorens de Commandanten van Land- en Zeemacht daaromtrent waren gehoord, en dat toen dit eindelijk geschiedde, van een expeditie afgezien en tot een maritieme demonstratie be- besloten werd, waarmede het doel dan ook werd bereikt. Kan zóó iets of iets dergelijks, ook niet gebeurd zijn met de Flores- expeditiën Wie kan dat zeggen, maar zoolang dit niet is uitgemaakt, achten wij het niet billijk bij het mislukken der expeditiën naar Plores, alleen te denken aan het gebrek aan militaire voorbereiding. Wellicht zou men met betere militaire voorbereiding evenmin verder gekomen zijn, Plet vorenstaande doet echter niets te kort aan de meening van Excavatordat er thans nog vele belemmeringen bestaan, die een goede voorbereiding van militaire expeditiën niet alleen, maar ook die een niet onmogelijken oorlog tegen een buitenlandschen vijand in den weg staan. Om eenige dier belemmeringen weg te nemen zal de Generale Staf gereorganiseerd en uitgebreid en zijn wijze van werken veranderd

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 234