226 bezighoudt met de voorbereiding voor militaire expeditiën, waar men samenwerkt met den Generalen Staf? Neen welnu, dan willen wij hier spreken van de Hoofd-Intendance, die, behalve met hetgeen onder enz. enz. te verstaan is, zich bezighoudt met de hierboven onder a. tot en met n. opgesomde werkzaamheden. Neemt men nu in aanmerking, dat van de onder a. b. I. en m. bedoelde onderwerpen de administratieve behandeling dezer aangele genheden hoofdzaak is, dan waait ons uit de opsomming van al die werkzaamheden een kille lucht van cijfers en getallen tegen, een lucht, welke doet denken aan een Rekenkamer. Men versta ons wel, wij willen niet beweren, dat de Rekenkamer stem heeft gehad bij de regeling der werkzaamheden der Hoofd-Inten dance, noch dat dat overigens in een goed staatsbestuur passend eerbiedwaardige lichaam invloed heeft uitgeoefend of uitoefent bij het ontwerpen der organisatie van de Indische Intendance, maar wij wenschten alleen te doen uitkomen, dat indien onze Hoofd-Intendance zich met niets anders bezighoudt dan met hetgeen de regeerings- almanak ons mededeelt, dat dan die Hoofd-Intendance niet beantwoordt aan het doel en dat dan aan haar niet is opgedragen, datgene, wat in een goede legerorganisatie van haar gevorderd moet worden. Die Hoofd-Intendance moet staan niet naast de Militaire Administratie maar naast den Generalen Staf. Maar slaan wij thans een blik in de algemeene order No. 26 van het jaar 1889 en in de daarbij uitgevaardigde Instructie voor den Hoofd-Indendant der militaire administratieEen voordeel dezer instructie is wel dat zjj kort is, wij zouden bijna zeggen te kort voor het vele, dat van den Hoofd-Intendant gevorderd kan worden en waarvoor hij dan toch een instructie moet hebben. Art. 1 leert ons, dat hij is belast met de leiding van den admi- nistratieven dienst en met de zorg voor de verpleging van het leger en ter zake verantwoordelijk aan den Commandant van het Leger. - Geheel in overeenstemming met den geest der nu volgende °art. 2 en 3, welke ons aan de opsomming in den regeeringsalmanak herin neren, is in artikel een, die administratieve dienst in de eerste plaats genoemd en volgt eerst daarna de zorg voor de verpleging van het leger. Yeelbeteekenende volgorde voorzeker!

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 237