236 batterijcommandant, de sectiecommandant van den uitersten vleugel iets bizonders te rapporteeren heeft, onder welke omstandigheden het een geschreeuw van belang wordt. Indien nu de sectiecommandant naar zijn rechterstuk huppelt, hoe kan hij dan met de meeste op lettendheid nagaan of alles bij zijn linkerstuk stipt wordt uitge voerd en hoe kan hij, veronderstellende dat de schoten met een kor tere tijdruimte dan een half uur op elkaar volgen, de springpunten en de uitwerking der projectielen zoo aandachtig mogelijk waarnemen Evenals bij de Infanterie de manschappen na het vuren, ieder hun ei gen geweer met zorg en vlijt schoonmaken en dat geweer in goeden staat houden, worden de vuurmonden na het vuren door hun eigen bediening gereinigd; trouwens dit geschiedt na elke exercitie of marsch. Yoor elk stuk is een zg. loodsknecht aangewezen, die zorgen moet zijn stuk steeds in orde te hebben (sectie- en stuks commandanten overtuigen zich hiervan dagelijks). Indien dus iemand in de loods of het park komt, dan vindt hij de vuurmonden onberis pelijk onderhouden en opgepoetst staan, en met toestemming van den batterijcommandant mag alles worden bekeken maar nergens worden aangekomen. 1) Het bekijken van zoo'n snoeperige batterij heeft nog al eens plaats vooral wanneer een inspectie in de lucht broeit dan wordt de batterijeommandant beleefd verzocht of hij zoo goed zou willen zijn de heeren van het bataljon in de gelegenheid te stellen op de hoogte te komen enz., er bestaat dan veel liefhebberij, want alle heeren komen met belangstelling en sommigen vragen nog „het alsjeblieft niet te lang te maken". Een jong luitenant durft dan nog te beweren, dat het alleen maar voor den vorm is en dat nu de korpscommandant aan den inspecteur kan zeggen: „het is hier een mooie gelegenheid de heeren op de hoogte te stellen der Artillerie; de batterijcommandant is zoo beleefd op mijn verzoek hun het een of ander te doen uitleggen." De meeste belangstelling wordt natuurlijk getoond door den kapitein, die in het bizonder belast is met de Artilleristische opleiding evenwel zonder integraal of differentiaal. 1) Welke batterij heeft Mars toch bezocht, waar die behulpzame Conducteur met één draai en één trek den sluittoestel opentrekt; waarschijnlijk diezelfde veldbatterij waarvan de Heer X uit Weltevreden, in den Militairen Gids, dea Adjudant-onderofficier dd. officier het commando van de tweede linie wil opdragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 247