237 Op zoo'n wijze wordt ook de hand gehouden aan de bestaande re glementen Grondslag van het onderricht 4 alinea 2. Het is evenwel niet gewaagd te veronderstellen, dat het wellicht nut tiger zou wezen dat men meer op de hoogte tracht te komen van het ge bruik der Artillerie dan op bovenbedoelde wijze mogelijk is, opdat bij manoeuvres de leiders weten wat met hun Arrilierie te doen. Bjj groote oefeningen in het terrein is de veldartillerie ook zeer goed te bezigen, want ofschoon deze zich alleen langs gebaande wegen of niet te steile hellingen kan voortbewegen (dat hebben de manoeuvres in 1888 doen zien) is het leeren gebruiken van Artillerie in het algemeen noodzakelijk voor toekomstige colonne- en expeditie-com mandanten. Dat het nieuwere geschut zoo erg slecht niet is heeft de Edi-expeditie bewezen. Weldra zullen wij ons mogen verheugen in het bezit van stalen achterlaadmortieren van 7,5cm; dat speelgoed zal de eigenschap be zitten om met juistheid plongeereud vuur te kunnen brengen op dek kingen of op troepen daarachter opgesteld. Jammer dat de lieve zakmortiertjes (de mortieren Br. Coehoorn van 12cm.) geen ooren hebben, teneinde de op hun bedoelde lofspraak te kunnen genieten. De schoonste eigenschap (behalve die waarmede zij in verschillende oorden van onzen Archipel de vijanden uit hunne stellingen hebben verdreven) is het gelukkig bezit van helderbrandende lichtkogels, welke bij verschillende festiviteiten gebezigd worden. Oude rotten schudden het hoofd bij de gedachte aan de invoering der nieuwe mortierenmaar oude rotten zullen wel altijd het hoofd geschud hebben, wanneer er iets nieuws werd ingevoerd; hebben hunne hoofden niet geschud toen de achterlaadgeweren in aantocht waren, en zullen die hoofden geen heen en weer gaande beweging aannemen bij het denkbeeld aan manoeuvres met rookloos of rook- zwak buskruit, gepaard met repeteergeweren? Zooveel nieuws nog te leeren op hun ouden dagen die nieuwe tactiek Trouwens mogen de jongeren van dagen niet altijd afgaan op de denkbeelden van hun voorgangers; was er bijv. niet eens een oude rot die verbaasd stond te kijken, dat met die mooie 12™. A. niet kon gevuurd worden, omdat het sluitstuk er niet was Ondergeteekende Dl. II, 1891. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 248