248 Uit het verhaal der bijzonderheden en naar de gevolgtrekking, die wij daaruit konden maken, bleek, dat zich het geval op de vol gende wijze had toegedragen. Er waren te Boendar twee Javanen, vader en zoon, uit de oproerige streken van Kertosono bij den Resident gekomen en hadden hem te kennen gegeven, dat hij zich met zijne Inlandsche macht slechts te Kertosono had te vertoonen, om de muitelingen tot onderwerping te brengen. Het vooruitzicht om zonder medewerking van de militaire macht, aan dien opstand een einde te maken en daardoor de eer van het welslagen der expeditie alleen weg te dragen, was voor de eerzucht van den Resident Besier te aanlokkelijk, om niet met de hoop op een gewenscht gevolg beproefd te worden. Hij besloot derhalve om zijn 2500 Inlanders, waarvan 400 met geweren bewapend, benevens 5 stukjes geschut, op dienzelfden dag, dat wij met de colonne naar Bandjir Jeger marcheerden, tegen Ker tosono op te trekken en ons bij onze aankomst op eerstgenoemde plaats met de tijding te verrassen, dat de geheele zaak afgedaan was en wij naar huis konden terugkeeren. De twee Inlanders, die den Resident die onderneming als zoo ge makkelijk voorgespiegeld hadden, namen aan, om hem op dien tocht naar Kertosono als gidsen te dienen Bij den opmarsch bestond de avant-garde uit een troep met pieken gewapende Inlanders, dan volgde de colonne, in dier voege samengesteld, dat de vier honderd man met geweren zich in het centrum bevonden, aangevoerd door den Resident Besier en den heer Yriesman benevens den Inlandschen regent van Soerabaija. Op de hoogte van de zoogenaamde oude Kotta of voormalige verblijfplaats van denPangeran van Kertosono ging de weg door een aan weerszijden met geboomte en bamboe niet dicht be groeide streek. Toen de geheele colonne zich in die hinderlaag be geven had, werd de voorhoede eensklaps door een 25 tal geweer schoten uit de struiken begroet, waardoor eenigen onzer Inlanders werden gedood of gekwetst. De schrik over den onverwachten aanval was zoo groot, dat de voorhoede zich in verwarriug op de colonne terugwierp, ook wanorde daarin veroorzaakte en alles, met wegwerping van geweren en pieken, op de vlucht toog! De Resident Besier en de heer Yriesman deden

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 259