262 juist deed door het duel strafbaar te stellen, terwijl de begrippen van een groot gedeelte der menschen het niet strafbaar stellen zij zullen niet mopperen tegen de gevolgen, maar zij zijn zoo ten Hemel schreiend slecht, dat zij die bepalingen der wet eenvoudig niet over wegen. Een dergelijk niet-acht-slaan op wetsartikelen komt meer voor. Het is nog niet lang geleden, dat een lid der Staten-Generaal ver klaarde onder zekere omstandigheden de wet op het dragen van wapenen niet te zullen opvolgen. De wet verbiedt het duel, de militaire begrippen eischen het onder zekere omstandigheden, ziedaar een onoverkomelijke moeilijkheid voor hem, die als chef moet handelen. Hen kan trachten tusschen de beide klippen door te zeilenmen kan beproeven om, zonder front te maken naar de eene of andere zijde, zelf uit het gedrang te blij ven, maar men kan ook ridderlijk partij kiezen en ronduit zijne mee ning zeggen. Dat dit laatste in de duelzaak te Utrecht is geschied, heeft bij velen een gevoel van sympathie opgewekt. Het duel zal misschien in de verre toekomst niet meer voorkomen en opgeborgen zijn met eene reeks begrippen van onzen tijdoorlog, vaderland, hartstocht, moed e. a., maar zoolang wij nog kinderen zijn vaD onze maatschappij met hare deugden en gebreken, zoolang zal het duel wel behouden blijven. Het legt voor den een getuigenis af van de waarde, die hij aan het begrip eer toekent, en voor den ander bewijst het, dat hij de verantwoordelijkheid voor zijne woorden of daden ten volle aanvaardt. Tot zooverre de schrijver. De redactie van het Militair Blad, die in haar nummer van 15 Juli, bovenstaand artikel mede in zijn geheel heeft overgenomen, voegt aan den inhoud daarvan nog het volgende toe: Wij zouden het hierbij kunnen laten, doch voelen ons genoopt hulde te brengen aan den Luit.-Kolonel Huber voor zijn optreden voor de Rechtbank te Utrecht, ruiterlijk en ridderlijk heeft hij het verklaard, dat een officier, die niet met de wapens in de hand vol doening vraagt voor zoo'n grove beleediging, als een klap in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 273