293 De gewichtige diensten gedurende de operatiën van 1890 in Edi door die landingsdivisie bewezen, getuigen niet alleen voor de degelijke wijze waarop zij is geoefend geworden, doch ook dat het een gelukkige greep was om dat zeer gewaardeerde element tot verhooging van onze weerbaarheid aan te wenden. Spoedig genoeg zou zij in de gelegen heid gesteld worden den vijand onder de oogen te komen. In den nacht van 28 op 29 April zond de radja van Edi aan den Controleur bericht, dat de moslemin voorwaarts gerukt waren en een aanvang hadden gemaakt met het aanleggen van versterkingen in de nabijheid van Pedawa Pontong, welk bericht enkele uren later gevolgd werd door de mededeeling, dat de vorst al zijne hoofden reeds had opgeroepen om de benden te verjagen. Daar de Militaire Commandant echter reeds besloten had om met het garnizoen, versterkt door de landingsdivisie, den vijand op te zoeken, werd den radja verzocht om voorloopig aan zijn voornemen geen uitvoering te geven. Ten 7 u. v. m. van den 29en April stond, onder commando van den kap. van Bijlevelt, de volgende troepenmacht tot uitrukken gereed: a. de marine landingsdivisie onder den luit. ter zee le kl. J. M. P. Kluit, sterk 6 officieren en 101 geweerdragenden b. eene compagnie infanterie van de bezetting, ter sterkte van 2 officieren, 1 adj. ond. off. en 104 bajonetten, onder den len luit. der inf. E. Gr. O. Lange; c. een Coehoorn-mortier met bediening, en d. eene ambulance onder de bevelen van den officier van gezondheid 2e klasse Dr. J. van der Wal. Door den zwaren regen, die inmiddels gevallen was, het tijdstip van afmarsch moetende uitstellen, zette de colonne zich eerst ten 8| u. v. m. in beweging in de richting van Pedawa Pontong, langs den weg naar Pedawa Besar. De infanterie, aan het hoofd marcheerende, zond op 75 pas eene gesloten sectie vooruit als voortroepachter de infanterie volgden de mortier met bediening en de ambulance, terwijl de marine landings divisie, die eene sectie tot achtertroep bestem'd had, den trein sloot. Toen de voortroep ten 9 u. v. m. de groote brug te Pedawa Pontong, nabij de plaats waar toen nog de misigit stond, overgetrokken was, opende de vijand zijn vuur uit de Boekits Toealang en Niboeng en eenige meer zuidelijk gelegen heuveltoppen. Na de vijandelijke po-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 308