324 kampongs enkele verlaten loopgraven had aangetroffen, welke met het front naar het N. en O. gekeerd waren; alleen toen de laatste steliiDg was ingenomen werd in den suikerriettuin, nabij den linker vleugel, eenige beweging waargenomen en bleek een naburige ge blindeerde loopgraaf nog bezet te zijn door een tweetal Atjehers, die op de plaats werden nedergeschoten. Een hunner werd later herkend als Toekoe Hadji di Blang van Pasei. Na zich met 21 granaten op den Boekit Nja Ma Oen te hebben ingeschoten, had de artillerie het vuur gestaakt, omdat op het laatst van den vijand niets meer bespeurd werd. Ten 10 u. 15 kwam het transport dwangarbeiders, dat in het Chineesche kamp met koffie en jenever gereed gestaan had, op het gevechtsterrein aan, werd den manschappen de jenever verstrekt en hun de koffie in de veldflesschen medegegeven, waarna het opnieuw verder ging. De Bevelhebber wenschte zich nu te wenden tegen 's vijands positiën op den door de artillerie bereids beschoten heuvel, door den gids Nja Toeloet op dat oogenblik doch zooals later bleek ten onrechte de stelling bij Tapijang Batoe genoemd en besloot hij het 14e bat. door de vlakte daarheen te dirigeereD, terwijl het 6e bat. en de algemeene reserve over het heuvelterrein zich derwaarts zouden begeven. Door denzelfden Nja Toeloet was evenzoo medegedeeld, dat ten N. van den Boekit Meh, nabij een duidelijk zichtbaren boom, eene versterking door den vijand was aangelegd. Alvorens nu tot een aanval op de heuvelstelling over te gaan, was het geraden die versterking te nemen omdat zij anders, in den rug komende van het 14° bat., voor dit korps gevaarlijk zou kunnen worden. Daarom werd ten 10 u. 40 v. m. het volgende bevel verzonden: „N°. 13. Comm. 14® bat. In kampong ten N. van uwe linie, met mooien „vollen boom er voor, ligt eene vijandelijke positie. Tot daar breidt u uwe „rechterflank uit; cavalerie op rechtervleugel. U neemt die positie; maakt „daarna front naar het Westen en volgt in gevechtsformatie in eerste linie „den aanval van het 6e bat. op vijandelijke heuvelstelling ten W. van de „thans door ons bezette heuvels." Voorafgegaan door de cavalerie marcheerde het 14e bat. in de aan gegeven richting af en toen het hoofd den boom genaderd was zonder beschoten te worden, waaruit bleek dat de vijand ook deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 339