326 - „De vijandelijke stelling onbezet bevonden. Door de cavalerie worden „thans verkenningen gedaan in W. richting. Wegens groote vermoeid heid der troepen wordt gerust en nadere bevelen afgewacht." Op het zien beklimmen van den heuvel door het 6° bat. zonder dat zulks door den vijand bemoeilijkt werd, had de Bevelhebber den comman danten der artillerie en algemeene reserve bij bevel N°. 16 gelast om op te rukken naar de stelling door het 6e bat. ingenomen en was ZHEdGr. inmiddels met den staf daarheen getrokken; onderweg bij kali Limboeh ontving hij bovenvermeld bericht van majoor Halewijn. Het 14° bat. had op zijn marsch in W. richting groote moeilijk heden ondervonden bij het overtrekken van de kali Limboeh en was daardoor eeuigszins ten achteren geraakt bij het 6° bat., zoodat het eerst een kwart uur na dit korps met de gevechtslinie ten N. van de heuvelstelling Nja Ma Oen aankwam en positie nam achter de be groeide oevers van de kali van dien naam. Slechts enkele schoten waren gedurende dezen opmarsch op het korps gericht geworden, zonder dat daardoor echter verliezen geleden waren. Toen de Bevelhebber ten 12 u. 25 n. m. op den heuvel Nja Ma Oen was aangekomen, wees de gids Nja Toeloet, die thaus erkennen moest zich met de plaatsnamen te hebben vergist, hetn in de vlakte, op ruim 1000 M. van de ingenomen standplaats verwijderd, een bede huis aan, nagenoeg aan den voet van de heuveirij gelegen en men- darsa Tapijang Batoe geheeten, welk bedehuis volgens den gids zeer versterkt was en zeker ook hardnekkig zou worden verdedigd. Na eenig oponthoud, tengevolge van de bezwaren die de artillerie ondervond bij het overtrekken van de kali Limboeh, kwam deze met de algemeene reserve en de ambulance eerst ten ongeveer 1 u. n. m. op de verzamelplaats aan; haar werd hierop bij f. (Zie de kaart) eene stelling aangewezen om van daar het vuur op de mendarsah te richten. Aan het 14° bat., dat in zijne positie achter de kali Nja Ma Oen levendig door den vijand werd beschoten en dat vuur met pelotons salvo's beantwoordde, werd ten 12 u. 53 n. m. het volgende bevel gezonden „N°. 17. In de vlakte vlak voor u, aan den rand der heuvels bij don „weg naar Edi Tjoet, ligt Tapijang Batoe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 341