839 De colonne de la Parra was ten 6 u. v. m. uit Edi afgemarcheerd en volgde de colonne Halewijn op den voet. Nadat de laatste den vijand uit zijne stellingen om en bij Kota Nawas had verdreven, werd, om tijdverlies te voorkomen, aan de colonne de la Parra ver zocht de vijandelijke versterkingen te vernielen. Aan dit verzoek werd in zoo verre gevolg gegeven, dat de benting Kota Nawas, die den doortocht het gemakkelijkst kon bemoeilij ken, zoo goed als geheel geslecht werd; bij deze bezigheid werd de colonne beschoten door eene bende, die Noordwaarts uitgeweken was, doch weldra door ons geweervuur verdreven werd. Daarna trok de colonne de la Parra door naar Edi Tjoet, waar zij ten 11'/2u. v. m. aankwam; eene compagnie bij Kota Nawas achterlatende in de meest domineerende versterking, met last die te bezetten tot terugkeer van de colonne. Ten 1 u. n. m. werd naar Edi Besaar teruggekeerd zon der iets meer van den vijand te bespeuren. Gedurende de afwezigheid van onze troepen had de vijand in het Pedawa Pontongsche, waarschijnlijk meenende dat alles naar Edi Tjoet opgerukt was, om 9 u. v. m. eene poging gewaagd om onze tijdelijke positie op den Boekit Panas aan te vallen, terwijl tegelij kertijd eene bende in de vlakte tot kampong Tanah Anoh doordrong en onze versterking beschoot. Door het hieruit afgegeven geschut vuur werd de vijand uit de vlakte verdreven en evenzoo werden de aanvallers op den Boekit Panas, die men tot 150 M. had laten naderen, teruggewezen door geweer- en geschutvuur uit dien post. Ten 101 /2u- v. m. had de vijand zich geheel achter zijne stellingen teruggetrokken. 14 Juni. Naar aanleiding van de van marine zijde verkregen inlichtingen, dat ten 3 u. v. m. van den 14en Juni het water zijn laagsten stand zou hebben bereikt, werd tegen genoemd tijdstip het bivak aan de koeala Edi Tjoet verlaten. Terwijl bij het doorwaden van de riviermonding het water aan vankelijk niet verder reikte dan tot de knie, kwam het door den intusschen opgekomen vloed bij de laatste manschappen tot halver wegen het lichaam. Ten 3 u. 55 v. in. was de geheele colonnede koeala overgetrokken

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 354