24 "Van do restitutie bij punt a, d eu e weoschen wij niets te zeggen het is billijk dat het Gouvernement vergoeding vraagt als de ver bintenis vrijwillig van de zijde des adspirant-officiers wordt verbroken. Waar ter eenre zijde belangrijke voordeelen zijn toegekend, mag men aan de andere zijde ook billijke eischen stellen, bovendien is het in het belang van den adsp.-officier, dat hij ter wille van een paar duizend gulden niet verplicht wordt in dienst te blijven. Maar het bepaalde bij punt b is onbillijk en hierin vooral is de oorzaak te zoeken, dat er zoo weinig jongelui aan het examen deel nemen en bijna nooit het aantal opengestelde plaatsen wordt bezet. Ieder, die dus even slaagt, wordt geplaatst; hoe geheel anders is dat bij het toelatingsexamen in Breda of in WillemsoordDaar ziet men vaak een kleine 200 aspiranten voor een 50tal plaatsendaar is er geen sprake van om voldoende te halen, zooals hier. Welnu, in dien geest moet de toestand hier ook gebracht wordenmen heffe de belemmerende bepalingen op, zoodat er een grootere toevoer komt en een betere tegelijk. Laat ons het gewraakte punt b eens van naderbij bezien. Artikel 2 11. Ieder onderofficier of adspirant-officier, die, nadat hij twee jaar in hetzelfde studiejaar doorbracht, niet voldoet aan de eischen van het dan door hem af te leggen examen, wordt van de school (mili taire) verwijderd, tenzij de geregelde gang zijner studiën door ernstige of langdurige ziekte gestoord werd. Artikel 3 8. Ieder militair, die, nadat hij twee jaar in hetzelfde studiejaar doorbracht, niet voldoet aan de eischen van het door hem af te leggen examen, wordt van den voorbereidenden cursus verwijderd, tenzij de geregelde gang zijner studiën door ernstige of langdurige ziekte gestoord werd. Ter eere van het legerbestuur moet gezegd worden, dat verzach tende bepalingen door ziekte herhaaldelijk zijn toegepast geworden. Maar hoe nu, als de geregelde gang zijner studiën gestoord wordt door andere oorzaken, niet van hem afhankelijk? Of noemt men het bijv. geen storing als er in den tijd van één studiejaar 3 in structeurs elkaar aflossen en er maanden zijn dat er geen onderwijs wordt gegevenomdat de benoemde titularis later kwam dan hij verwacht werd? Zelfs al hadden zij elkaar opgevolgd zonder tijd ruimte, dan nog zou er storing zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 35