345 Na de brug over de Soengei Lantjang te zijn overgetrokken, werd de weg naar gedei Bagoh vervolgd en met de medegevoerde sesaks een drietal coupures in dien weg, dank zij de daarbij aan den dag gelegde voortvarendheid van de luitenants der genietroepen Klerks en Steinbuch, snel overbrugd, zoodat de marsch weinig vertraging ondervond. Ten 6 u. 12 v. m. viel het eerste schot van den vijand; ver moedelijk van een meer voorwaarts op den weg uitgestelden schild wacht. Na ongeveer een kwart uur behoedzaam te zijn verder gerukt, waarbij de 4e coupure in den weg moest worden overgetrokken, kreeg men de kruinen der klapperboomen in 't zicht en rees hierdoor het vermoeden dat men 's vijands versterkte positiën op den linker oever der Bagoh rivier, tegenover de gedei, was genaderd. Duidelijk was de kromming in den weg zichtbaar en het vuur, dat meer achterwaarts van daar werd afgegeven, deed ontwaren dat de berichten, den vorigen avond omtrent ter plaatse aangelegde versterkingen ontvangen, juist waren. Toot- zooverre kon worden beoordeeld, schoot de vijand tegelijk uit de gedei en uit de versterkiugen en loopgraven in den klappertuin aangelegd, door welk vuur de marschroute werd geënfileerd. Terwijl ten 6 u. 30 v. m. aan de voorhoede bevel gegeven werd, zoo ver voorwaarts te rukken tot zij 's vijands positie met goed gevolg zou kunnen beschieten, kreeg de artillerie last het vuur van den vijand te beantwoorden van de plaats waar zij zich bevond, d. w. z. op ongeveer 200 M. achter de voorhoede. Aan de 3e comp. werd bevolen Westwaarts het bakoebosch in te gaan en 's vijands positiën aan de kromming van den weg in de linkerflank aan te grijpen, gevolgd door de nadere lastgeving aan de voorhoede om bij het deboucheereu van deze compagnie de vijandelijke stelling in front aan te vallen en eindelijk kreeg de 2C comp., die inmiddels ter plaatse aangekomen was, last om zich als reserve dadelijk achter de voorhoede op te stellen. De voortroep der voorhoede (1 sectie), versterkt met eene sectie, nam stelling naast en Oostwaarts van den weg nabij de vorengemelde kromming en loste van daar voortdurend salvo's op de vijandelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 360