348 pertuin Iwaarin zich eenige vijanden in een loopgraaf hadden opgesteld. Een greppel, die den weg aan de Zuidzijde begrenst, bood de compagnie dekking aan en terwijl zij 's vijands vuur met salvo's beantwoordde, werd groepsgewijze in Zuidwestelijke richting voorwaarts gerukt tot men recht Zuid van het klapperbosch gekomen was, waarop de 1° sectie onder den 1™ luit. van Griethuijsen, na het afgeven van een salvo, op de loopgraaf instormde en den vijand verdreef; het was toen 8 u. 15 v. m. Op de vluchtenden werden door de 2e comp. nog een paar salvo's afgegeven. Ten 8 u. 20 v. m. kwam deze compagnie, waarbij zich de colonnecommandant had aangesloten, in den klappertuin l aan, kort daarna gevolgd door de 4e comp. Eene verkenning van het voetpad naar de gedei Bagoh leidde tot de ontdekking dat de brug over de rivier afgebroken was en er slechts eene zeer gebrekkige gemeenschap met den tegeuoverliggenden oever bestond, terwijl de diepte van het water het doorwaden daar ter plaatse niet toeliet. In aanmerking nemende den geruimen tijd, benoodigd voor het slaan van eene brug, terwijl omstandigheden waaromtrent straks nader het noodig maakten te trachten met spoed aan de opdracht te voldoen, deden den colonnecommandant besluiten om eerst zich tegen Oleh Gadjah te wenden en voorshands slechts die maatregelen te nemen welke gevorderd werden le. om zich het behoud van het défilé te verzekeren, en 2e. om vijandelijke handelingen, die' uit de gedei tegen de colonne zouden kunnen worden ondernomen, te keer te gaan. Van de eerste op den vijand veroverde positie meester zijnde, was men het tevens van den toegangsweg naar de koeala; daarom werd aan den 1™ luit. Labotz der 4e comp. bevolen om met 21 bajonetten, getrokken uit de ter plaatse aanwezige infanterie afdeelingen, die positie te bezetten, haar vast te houden tot den terugkeer der colonne en aan de daar aanwezige le comp. het bevel over te brengen om met de artillerie, de ambulance en den trein zich naar de verzamel plaats der colonne bij l te begeven. Daar met het bezetten van den klappertuin l de colonne zich in haren rug vrij wel beschermd kon achten tegen vijandelijke onder nemingen uit de gedei, werd de le luit. van Griethuijsen der 3e comp-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 363