353 Daarbij onderscheidde zich meer in het bijzonder de dwangarbei der Wongsoredjo alias Diman n». 388. Gedekt door de patrouille, welke zich op den linkeroever der Bagoh rivier bleef ophouden, trok genoemd dwangarbeider in een prauw de rivier over en stak hij het dichtstbij staande huis in brand. Teruggekeerd zijnde, poogden een tiental Atjehers de snel om zich heen grijpende vlammen te blusschen, doch door het vuur van de patrouille werden zij verdreven en toen ten 3 u. n. m. bleek dat nog enkele woningen waren gespaard gebleven, werden ook deze, weder gedekt door eene patrouille onder den korporaal Wengeler, in de asch gelegd. Door de artillerie werden op dezen dag verschoten 45 G., 47 Gkt. en 4 K. Door de le comp. 6e bat. 1056 sch. patr. 2e n n V 130 3e ,j a 77 946 s t> ii 2271 het detachement Labotz 44 a a van Griethuijsen 310 Totaal. 4757 sch. patr. Drie voorlaadgeweren en eenige klewangs waren bij het nemen van de twee versterkingen nabij het klapperbosch door de 3e comp. buit gemaakt. "V olgens later ingekomen berichten zou den vijand op dezen dag een verlies zijn toegebracht van 13 dooden en 7 gewonden. Ten 5 u. n. m. in het bivak teruggekeerd, werd den colonne- commandant medegedeeld, dat de cholera aldaar onder de achtera- bleven en de gedurende den marsch teruggezonden militairen was uitgebroken; vier hunner waren reeds aan die ziekte bezweken en nog een zestal werd daarmede verpleegd. Op grond hiervan werd nog dienzelfden avond per Marie, tegelijk met het bericht van de verrichtingen der colonne, aan den Bevel hebber voorgesteld om de geheele troepenmacht over zee naar Edi Besar te doen terugkeeren, de daartoe vereischte tongkanga naar koeala Bagoh op te zenden en deze te doen slepen door H. M. Benkoelen en de Gouvernements stoomschepen. Overeenkomstig dit voorstel had den 17™ Juni de terugkeer der colonne plaats. V

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 368