25 Zoolang er geen verbetering komt in het materieele leven van het onderwijzend personeel, zoolang zal de adspirant-officier in den ge- regelden gang zijner studiën gestoord worden door oorzaken, die hij niet wenscht of vraagt, maar die hem niettemin toegerekend worden. En hoeveel betalen zij dan terug, die ook in de termen vallen van te worden verwijderd ingevolge bovengenoemde twee artikels en die geen adspirant-officier zijn; zij hebben immers nagenoeg dezelfde voordeelen en gunsten genoten als deze? Mets, zij gaan als kor poraal of sergeant naar een der korpsen van het leger terug, en de jaren, aan de inrichtingen van onderwijs doorgebracht, tellen verder voor het pensioen mee. Gesteld, een adsp.-officier verblijft in elk studiejaar twee jaren en slaagt ten slotte ten tweeden male niet in zijn officiersexamen; hij wordt dan van de Mil. School verwijderd en de personen, bij art. 4 van de regeling bedoeld, zijn verplicht tot de restitutie van 8 x 550 f 4400, eene som, die voor de meeste ouders of voog den onmogelijk is te betalen, en nog niet eens het maximum is, want wij hebben nog met geen ziekte rekenschap gehouden, die 3 en meer jaren verblijf per studiejaar toelaat. Zoo rijst voor hen ook de moeielijkheid welke scholen moet de toekomstige adsp.-officier volgen, die aansluiting geven aan het bij A. O. N°. 5 bedoeld examen? Ons opstel zou te uitvoerig wor den als we de eischen van dat examen gingen ontleden, maar we kun nen gerust zeggen, dat een jongmensch, die een 2-jarigen cursus aan eene hoogere burgerschool heeft doorloopen, zonder privaat on derwijs, weinig kans heeft van slagen. Ook is de terugbetaling gemakkelijk te ontduiken. 12 van art. 2 en 9 van art. 3 bepalen, dat leerlingen en militairen, die zich misdragen, tijdelijk of voor altijd van de Militaire School of van den voorbereidenden cursus kunnen worden verwijderd. Zoo was er in het vorige jaar een élève-adsp.-officier aan de Mil. school, die reeds eens te vergeefs het overgangsexamen van het le naar het 2e studiejaar had beproefd, en inziende, dat het ten twee den male evenmin zou lukken, besloot hij zijne ouders of voogden te sauveeren. Hij ging zich langzamerhand misdragen en zette de kroon op het

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 36