- 365 Uit de inrichting van 's vijands versterkingen en loopgraven, op de beide door det 6e en het 14c bat. langs de heuvels afgelegde wegen, bleek, dat de muiters ons uit het N. W. verwacht hadden en blijkbaar niet verdacht waren geweest op den uitgevoerden aan val op den linkervleugel. Langs dien weg voortschrijdende en in het bezit gerakende van den Boekit- Toekoe Imam Moeda was s vijands positie in het Pedawa Pontongsche niet langer houdbaar en zag hij zich wel verplicht die prijs te geven en meer achterwaarts stelling te nemen. Afgescheiden hiervan moet evenwel ook worden erkend, dat het verblijf in Pedawa Pontong door de artillerie hoogst bezwarend was gemaakt; de granaten van marine en landmacht hadden nl. alle daar aanwezige woningen als een zeef doorschoten. De vijand had Pedawa Pontong in geduchten staat van tegenweer gebracht. De huizen van Toekoe Ladang Bahroe en van Toekoe Bantah waren door een aarden wal met gracht en ehicanemiddelen omgeven; daarbinnen vond men een gedekt onderkomen voor eene talrijke bezetting en beide versterkingen door een stelsel van ver nuftig aangebrachte loopgraven tot eene stelling gemaakt, die, in verband met de versterkingen op den Boekit Toekoe Imam Moeda in front, niet dan met zeer zware offers zou zijn te nemen geweest. Da chef van dea staf van zijne verkenning teruggekeerd, rappor teerde den Bevelhebber, dat behalve de versterkingen op de Boekits Toealang en Niboeng nog eene vijandelijke positie zich afteekende op het meer Westwaarts hiervan gelegen heuvelterrein. Van den grooten weg waren de twee eerstgenoemde versterkingen zonder groote moeilijkheden te bereiken, terwijl in de onmiddellijke nabijheid van de verzamelplaats zich een geschikte stelling voordeed, van waar de artillerie de beide genoemde heuvelbentings gelijktijdig onder vuur kon nemen. Ten 11 u. 30 was daarom reeds door den Bevelhebber verzonden bevel: „N°. 10. Comm. artillerie. Ophouden met vuren en oprukken naar „Pedawa Pontong. Algemeene reserve moet ook volgen;" welk bevel kort hierna gevolgd werd door een mondelinge order aan den comm. der le comp. 14e bat., om zijne positie tegenover den Toealang voorloopig bezet te houden en wegens het eindigen van Dl. TI, 1891. 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 380