27 cursus leidt, d. i. als gewoon fuselier ia dienst treden bij een der beide depotbataljons te Mr. Cornelis of te Magelang. De beste tijd, om in dienst te gaan, is aan het einde van het jaar, omdat in de 2° helft van April het voorexamen wordt afgenomende recruut is dan atgeëxerceerd en heeft voor het eigenlijke examen, dat in Juli plaats heeft, nog flink tijd over, om zich voor te bereiden. Eenmaal op den voorb. cursus zijnde, gaan de wegen van hen en die der adsp.-officieren samen; ook zij worden tot korporaal bevorderd en genieten dezelfde voorrechten als deze; de grootste moeielijkheid schuilt dus in de manier van indiensttreding, die in dit geval door de kazerne gaat en hiervoor deinzen nog vele ouders terug. Hoezeer wij ook het tegendeel zouden wenschen, wat men er ook tegen moge aanvoeren, de kazerne is nu eenmaal niet populair in Indië en het is vooral slecht gezelschap, dat de ouders vreezen voor hunne kinderen. Zoo gaat het ook moeielijk te studeeren op eene kamer in de kazerne, die door zooveel verschillende elementen wordt bewoond, waar overdag de tijd in beslag wordt genomen door exercitiën en andere diensten en slechts 's avonds gelegenheid voor studie bestaat en dan nog zonder toezicht. In de B Militaire Afdeeling heeft men een stap in de goede richting gedaan; de pas in dienst getre den jongelui kunnen, na afgeëxerceerd te ziju, op eene lijst van zg. aanbevolen militairen geplaatst worden te Buitenzorg. Hier zijn zij van vele diensten vrijgesteld en krijgen alle dagen van een spe ciaal daartoe aangewezen officier les in de vakken, die voor het examen aan den voorb. cursus worden vereischt. Dat deze methode van opleiding niet gesloten is voor korporaals en onderofficieren, die reeds bij de korpsen van het leger dienden of uit Nederland aankwamen, spreekt van zelf; een ieder, die daar toe in de termen valt, kan tot zijn 24ste levensjaar aan bovenge noemd examen deelnemen. Of er op andere plaatsen in den Archipel eene opleiding bestaat, zooals te Buitenzorg, is ons niet bekend, maar dat is zeker noodig en wel te Buitenzorg, Magelang, Malang en Padang of liever Fortde Koek. Daar komen de jongelui dan in dienst, en worden zij van den beginne af aan onder toezicht geplaatst en hun gelegenheid gegeven, zelfs nog als recruut, hunne studiën bij te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 38