376 Do beste volgorde in de Bagoh rivier zal zijn: 2 comp. inf., genie troepen, artillerie, cavalerie, 2 comp. inf., ambulance, de tongkangs met water en vivres, die met dwangarbeiders en eindelijk 1 comp. inf. Het embarkement zal plaats hebben den 30en Juni ten 12 u. n. m. 1) en moet zoodanig geregeld worden, dat de inscheping geen vertraging ondervindt en de geheele expeditie tegen l1/^ u. n. m. de koeala Edi verlaten heeft. In de Bagoh rivier aangekomen wordt deze opgezeild of opgeroeid tot aan de gedei waar gedebarkeerd en de excursie tegen Oleh Gadjah verder over land ondernomen wordt. Indien de colonnecommandant het wenschelijk acht om bij koeala Bagoh een of meer compagnieën infanterie te ontschepen om tegelijk langs de rivier en over land naar de gedei op te rukken, dan heett hij daartoe de bevoegdheid. Na afloop van de excursie naar Oleh Gadjah en terugkeer te gedei Bagoh worden de troepen op zoodanig tijdstip weder geëmbarkeerd, dat met op loopend water de koeala bereikt en weder zee gekozen kan worden. Had de eerste excursie doen zien welke moeilijkheden aan een marsch langs het strand verbonden zijn, welke nadeelige gevolgen het in deze streken heersehend gebrek aan drinkwater voor eene eenigszins beduidende troepenmacht na zich slepen kan, die nadeelen konden niet beter worden voorkomen dan, gelijk uit de pas vermelde opdracht blijkt, den tocht over zee te doen ondernemen en zelf in de behoefte aan drinkwater te voorzien. De opdracht zelf was niet omvangrijk, doch er was thans alles aan gelegen om haar dan ook tot een goed einde te brengen. Om de kansen van welslagen zoo hoog mogelijk op te voeren en daarmede aan het in Groot Edi behaalde succes zoo min mogelijk afbreuk te doen, moest het eigenlijke doel van den tocht tot het laatste oogenblik geheim blijven. Hoe bezwarend het over 't algemeen ook is om dergelijke onder nemingen verborgen te houden men denke slechts aan de voor bereidende maatregelen, vereischt om eene troepenmacht, die met haren nasleep 1100 hoofden telt, in beweging testellen hier werd 1) Later veranderd in 9 u. v. m.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 391