377 die geheimhouding verkregen door reeds dagen te voren op geheim zinnige wijze het gerucht te verspreiden, dat de voorbereidingen de staatjes Perlak en Djingki golden, van welke vooral het laatste eene tuchtiging alleszins verdiende. En die voorbereidingen waren bij dezen tocht niet gering in aantal en allerminst konden zij zoo danig wordeu getroffen, dat zulks aan de publieke aandacht ontging. Die voorbereidingen toch omvatten o. a. het inhuren van niet minder dan 31 tongkangs en dat nog wel in den druksten tijd van het jaar, als zij alle benoodigd zijn voor den afscheep van peper; het op nieuw aanbrengen van een bruggedek op de drie hiervan reeds ont dane tongkangs, die bij den eersten tocht gediend hadden en toen het groote nut van een dergelijk dek voor het vervoer van paarden eu muildieren duidelijk hadden in 't licht gesteld en voorts de maat regelen ter verkrijging van 10000 L. drinkwater, noodig voor de eerste behoefte, hetwelk hooger op uit de Edi rivier moest wor den gehaald, omdat de putten in de versterking en in het bivak geen capaciteit bezaten om, behalve het dagelijksch benoodigde, die hoe veelheid water in korten tijd te leveren, bovendien zou het vervoer van die massa water uit onze vestiging naar de Chineesche tongkangs aan te groote bezwaren onderhevig zijn geweest. De samenstelling van de thans tegen Oleh Gadjah gedirigeerde colonne was eenigszins breeder opgezet dan den vorigen keer. De excursie toch van medio Juni had tot de ervaring geleid, dat het gevecht in de nabijheid van Oleh Gadjah uit de vlakte moest wor den overgebracht naar het heuvelterrein, dat genoemde nederzetting aan de Oostzijde begrenst en om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, was het niet raadzaam met minder dan vier compagnieën infanterie vóór Oleh Gadjah te verschijnen. Aannemende dat de colonne 1 compagnie behoefde tot bewaking van het bivak en tevens tot dekking van haren rug, moest derhalve de infanterie macht op 5 compagnieën worden gesteld en werd deze verkregen door de toevoeging van de 2e comp. 3e bat. aan de vier compagnieën van het 6e. Den geringen te doorloopen afstand in aanmerking genomen, werd besloten de artilleriemunitie niet door draagdieren, doch door dwangarbeiders te doen vervoeren en de daar door op de tongkangs beschikbaar komende plaatsen te doen innemen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 392