28 Na afgeëxerceerd te zijn, doen zij een soort examen, dat zeer globaal moet worden afgenomen en alleen de zekerheid geeft, dat zij de noodige kennis bezitten om de lessen van den voorloopigen cursus te kunnen volgen. Dan worden zij vrijgesteld van corveeën en middagdiensten, wonen in een afzonderlijk vertrek onder toezicht van een daartoe aan gewezen onderofficier, die ook de eigen oefening 's avonds surveilleert. Eiken dag wordt er les gegeven in de vakken, die voor het ad- missie-examen van den voorb. cursus worden vereischt, door een officier, die vau alle diensten, behalve van den weekdienst, is vrij gesteld. Doet men dit niet, laat men hem alle diensten meedoen, dan komt er van het onderwijs zoo goed als niets terecht, want hij heeft, vooral wat de talen betreft, heel wat te corrigeeren. Ook als het onderwijs vereenigd is, blijven deze voorloopige cursussen be staan; zij bekwamen dan de adspiranten uit het leger voor het ad- missie-examen van de Militaire School. Zoolang zij fuselier of korporaal zijn, blijven zij aan de soldaten- menage deelnemen. Als er gelegenheid toe bestaat, laten de ouders hunne zonen reeds vóór hunne indiensttreding les geven in het exerceeren, want dan duurt de recrutentijd zooveel korter en wint men dus tijd tot stu- deeren. Tal van bekwame onderofficieren zullen hiertoe bereid wor den gevonden tegen een geringe vergoeding. Sub 3. De te onderwijzen vakken worden zoodanig gewijzigd, dat er in de 2 hoogste studiejaren enkel vakstudie overblijft. Beginnende met het programma der lessen van het le studiejaar der Mil. School, zien wij, dat er gedurende eene week de volgende zijn vastgesteld TalenMilitaire vakken. Pransch 3 Mil. reglementen 2 Nederlandsch 2 Compics administratie 1 Maleisch 3 Militaire wetten 2 Engelsch 2 Tactiek 2 Totaal 10 Landmeten Te transporteeren 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 39