29 - Geschiedenis en aardrijkskunde: Geschiedenis 2 Aandrijkskunde 2 Land- en volken- per transport 10 Artillerie 3 Versterkingskunst 3 Totaal 16 kunde. 2 Totaal 6 Wis- en Natuurkunde. Stelkunst 3 Meetkunde 3 Gonio- en trigonometrie 3 Natuurkunde 2 Het ligt niet op onzen weg een geheel nieuw programma aan te geven; in hoofdzaak wenschen wij op de vreemde samenvoeging der stof te wijzen. We zien dus, dat er evenveel lessen (16) aan talen, geschiedenis en aardrijkskunde worden besteed als aan de militaire vakken, die aan de élèves voor een groot deel vreemd zijn. Vooral tac tiek en militaire wetten zijn stiefmoederlijk bedeeld, wat ook met natuurkunde het geval is, eene wetenschap, waarmede men hier van meet aan begint. Het leeuwendeel is aan de talen toege kend, met tal van thema's, zinsontledingen, van buiten leeren enz. Van het Maleisch wenschen wij niets te zeggen, nuttiger studie zouden wij voor een Indisch officier moeielijk kunnen aanraden, maar de andere 3 talen moesten naar voorb. cursussen of liever gezegd naar de 2 jongste studiejaren worden teruggebracht. Van het Ne- derlandsch kan nog een les per week behouden blijven voor de vor ming van den stijl en het voeren der officieele dienstcorrespondentie. Land- en volkenkunde van Ned.-Indië blijft ook behouden, maar geschiedenis en aardrijkskunde behooren beide eveneens naar de jongere jaren terug te gaan. Ook op de wiskundige vakken kan heel wat tijd gewonnen worden. Het 2e studiejaar heeft het ondervolgende programma: Totaal 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 40