407 In verschillende overzeesche expeditiën van de laatste jaren is dit op de meest overtuigende wijze gebleken. Het behoort dan ook tot de verrichtingen van de Intelligence branch van den generalen staf te Londen, om in tijd van vrede eene studie te maken van de verschillende soorten van treindieren en vervoermiddelen in verschillende landen en werelddeelen gebruikt wordende en verkrijgbaar, ten einde zoo spoedig mogelijk voor het aankoopen, uitrusten en bijeenbrengen van een en ander in ver schillende gevallen te kunnen zorgen Dat dit een zeer moeielijke arbeid is en de uitvoering daarvan dus veelal te wenschen overlaat, is bij meer dan eene gelegenheid ge bleken, laatstelijk nog bij de expeditie naar Egypte in 1882; de 500 muildieren voor den trein in Amerika aangekocht zijn toen zoo laat gekomen, dat zij zelfs niet ontscheept zijn geworden en ook de van eiders aangebrachte treindieren zijn veel te laat gekomen. Het schip Notting Hill vertrok eerst op den 5en September 1882 van Durban naar Egypte met 658 muildieren aan boord en kwam dus na den slag bij Tel el Kebir (13 Sept.) in Egypte, waar intusschen de muildieren overbodig geworden waren. Eene scheepslading van 213' muildieren van Napels en 200 van Cy prus kwamen eveneens te laat. Een schip, dat twee escadrons huzaren naar Egypte had overgebracht, werd naar Napels gezonden tot het afhalen van muildieren; het vertrok den 14en September van daar met 306 muildieren en werd bij aankomst te Port Said naar Alexandnë gezonden, alwaar de muildieren ontscheept, doch kort daarop als geheel overbodig naar Malta terug gezonden werden. Tengevolge van zulk eene onvoldoende regeling, heeft dan ook de Britsche expeditionnaire krijgsmacht in de eerste 14 dagen na hare landing te Ismailia met de grootste moeielijkheden te kampen gehad. Het Britsch-Indisch contingent, dat aan die expeditie heeft deel genomen, was daarentegen bij haar vertrek uit Indië van een volledigen trein, hoofdzakelijk draagdieren, voorzien en den len September met 2200 muildieren geland, welk cijfer eenige dagen later tot 2704 steeg, volkomen voldoende voor de behoefte niet alleen, maar ook toereikend

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 422