409 De trein zal de grootste inoeielijkheid opleveren en het meeste geld kosten, zeker het dubbele van hetgeen die in den laatsten oorlog gekost heeft, maar daaraan is niets te verhelpen. Zelfs door openbare inschrij vingen is het mij nog niet gelukt, de onkosten te verminderen; ik blijf echter die zaak nauwgezet in het oog houden. Het muildierenpark, dat verleden jaar is opgericht, bewijst zeer goede diensten en draagt er belangrijk toe bijom de uitgaven voor het vervoer van materieel binnen redelijke grenzen te houden; het bevindt zich thans te Newcastle bij het 80e reg. inf., dat naar het Noorden oprukt. Ook de colonne van den kolonel Wood heeft een belangrijken muildie- rentrein. Ik heb den onderintendant gemachtigd om in alle stilte muildieren in de Transvaal en in den Oranje-Vrijstaat aan te koopendeze zullen wij altijd noodig hebben en hoe meer er worden aangekocht, hoe zeker der wij zijn, dat de prijzen op een gegeven oogenblik niet buitengewoon zullen oploopen. Mocht de oorlog met de Zulu's uitbreken, dan acht ik het noodig: 1° het ontschepen van materieel en voorraden te Durban, onlangs op telegrafischen last gestaakt, onmiddellijk te hervatten en er op te rekenen alle uit te zenden troepen korpsen van de noodige voorraden te voorzien- Het uitzenden van gecomprimeerd hooi zou zeer raadzaam zijn; 2° met het oog op het uitgestrekte oorlogstooneel te kunnen beschik ken over een groot intendance- en treinpersoneel, officieren en minderen; 3° veel ambachtslieden en ook ovens uit te zenden; 4° eveneens gereedschappen, gedrukten, schrijfbehoeften, kleeding en dekens uit te zenden, daar een en ander in de Kolonie niet dan tegen zeer hooge prijzen verkrijgbaar is; 5° indien de oorlog lang duurt, ook treinvoertuigen uit te zenden." Eene openbare inschrijving ten doel hebbende het sluiten van contracten voor de inhuur van wagens met trekossen, den len Au gustus te Pietermaritzburg gehoudeD, was geheel mislukt, daar slechts één persoon zich had aangeboden en deze niet meer wilde leveren dan drie wagens; dit werd voornamelijk toegeschreven aan. het zeer droge seizoen en het ontbreken van gras, tengevolge van het afbranden van vele weilanden; ook had het nog aanwezige gras veel van de rupsen geleden en het civiel bestuur had een zeer groot aantal wagens in gebruik voor het aanvoeren van materialen ten behoeve van een brug over de Tugela.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 424