412 Daarbij werd nog opgemerkt, dat eene betaling van f 24 per dag voor gehuurde wagens zeer laag was gesteld, daar in den laatsten tijd herhaaldelijk daarvoor een bedrag van f 72 besteed was moe ten worden. Overeenkomstig het gedane voorstel benoemde de opperbevel hebber eene commissie, om te dienen van advies betreffende de wijze van aanschaffing van transportmiddelen en de samenstelling van den treindeze commissie hield den 5en 6en en 7en September zitting te Pietermaritzburg en diende daarop het volgende advies in: Yoor het aanschaffen van transportmiddelen kunnen drie wegen wor den ingeslagen 1°. het uitvaardigen eener wet, die bepaald daartoe aangewezen officieren machtigt transportmiddelen in beslag te nemen, wanneer dit noodig is 2°. het huren van wagens en ossen tegen een vast te stellen bedrag per dag of per af te leggen afstand; 3°. het aankoopen van wagens, ossen enz. Het beslag leggen op transportmiddelen kan op het oogenblik niet langs wettigen weg geschiedenslechts het afkondigen van den staat van oorlog zou daartoe gelegenheid geven, maar zelfs dan zouden de belanghebbenden zich daaraan kunnen onttrekken, door hunne wagens en ossen weg te voeren uit de streek, die in staat van oorlog is ver klaard. Daar evenwel zeer waarschijnlijk niet genoeg transportmid delen, zoowel door aankoop als door inhuur, zullen kunnen verkregen worden, komt het de commissie wenschelijk voor, in Natal en de Trans vaal eene wet in het leven te roepen, welke het hoofd van plaatselijk bestuur toelaat, transportmiddelen ten behoeve van marcheerende troepen te requireeren, echter slechts in zoover, dat de kolonisten daardoor geen schade zullen mogen lijden. Daar zulk een wet echter moeielijkheden zou kunnen teweeg brengen, met het oog op de diensten van geleiders en drijvers en daaruit zeker eene moreele, zoo niet wettige, verplichting zou voortvloeien om schade loosstelling voor verliezen aan vee en materieel uit te keeren, zoolang een en ander in gebruik is, zou van de verleende bevoegdheid alleen gebruik mogen worden gemaakt, ingeval van geheel onvoorziene omstandig heden en niet tot het bijeenbrengen van transportmiddelen, op de behoefte waarvan men bijtijds heeft kunnen rekenen. De commissie is al verder van oordeel dat, zoodra tot de voorgenomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 427