413 vijandelijkheden besloten wordt, het civiel bestuur zooveel mogelijk alle werkzaamheden staken moet, waarvoor transportmiddelen in gebruik zijn, ten einde de kosten voor den aankoop of de inhuur daarvan niet noodeloos op te voeren. In verband met den zeer hoogen prijs voor het verhuren van wagens gevraagd en de omstandigheid, dat nagenoeg geen aanbiedingen daarvoor ontvangen zijn, acht de commissie het inhuren van transportmiddelen onraadzaam en onzeker. Met het oog op een en ander verdient het aanbeveling, om alle voertuigen voor den trein, die den troep zal hebben te vergezellen, door aankoop te verkrijgen, vooral omdat zelfs met een verlies van 25°/0 voor reparatiën enz. in 8 maanden, de voor den aankoop noodige uitgaven ruimschoots zullen worden goedgemaakt. Na het eindigen der vijandelijkheden en zelfs als deze niet uitbreken, zullen minstens drie regimenten infanterie zich in Natal en de Transvaal bevinden en zal het grootste gedeelte van den aldus door aankoop ver kregen trein, ten behoeve van die korpsen gebruikt kunnen en moeten worden. De commissie beseft ten volle, dat groote moeielijkheden zullen over wonnen moeten worden, dat groote verliezen aan trekossen geleden zullen worden en dat althans in den aanvang groot gebrek aan geschikt toezicht- voerend personeel zal bestaan; naar hare meening moeten officieren, ieder vergezeld van een ervaren opzichter, worden uitgezonden, om wagens met bespanningen of alleen de laatste aan te koopen en de daarvoor noodige geleiders en drijvers in te huren. Behalve de voor reizen gebruikelijke daggelden, zullen die officieren eene toelage van ƒ6 daags moeten genieten. Alle aankoopen zullen contant betaald moeten worden en de daarbij gebruikte tusschenpersonen eene zekere commissie moeten ontvangen, die stijgt naargelang de koopprijzen verminderen. De aldus aangekochte transportmiddelen zullen zoo spoedig mogelijk moeten worden overgegeven aan de korpsen, waarvoor zij bestemd zijn en die voor het verdere beheer en gebruik daarvan zorg zullen moeten dragen. Wordt de oorlog niet ondernomen of het begin der vijandelijkheden zoolang uitgesteld, dat die transportmiddelen niet onmiddellijk bij de korpsen benoodigd zijn, dan zouden zij onder het opzicht van het daarbij inge deelde personeel door de intendance in gebruik kunnen genomen worden. De wijze waarop elke onderafdeeling van den trein behoort te werken en de te doorloopen afstanden, moeten worden vastgesteld door den com-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 428