31 Is het dan mogelijk om in dien korten tijd zich voor te bereiden Yoor de 8 lessen van den volgenden dag, zich bezig te houden met het leeren van ettelijke bladzijden geschiedenis, het memoriseeren van een paar thema's of het teekenen van eenige dooreengeworpen vlakken, die ten slotte van zelf in allerlei kleuren gaan wentelen voor de moede oogen van den élève Maar, is men allicht geneigd te vragen, wat gebeurt er dan aan de voorbereidende cursussen met al die leerstof? Want er zouden, als men in de twee hoogste jaren natuurkunde behoudt, 29 lessen vrijkomen; nl. 19 van het le en 10 van het 2e studiejaar der Mil. School. Ten eerste kunnen die 29 lesuren tot op 2/3 worden verminderd ten tweede kunnen de cursussen best wat meer lesuren gebruiken, wel te verstaan als het personeel vermeerderd wordt, hetgeen bij het samensmelten van het onderwijs van zelf het geval is. Want de Mil. School heeft gemiddeld 42 lessen per week, terwijl de voorb. cursus, althans die van Mr. Cornelis, er maar 30 heeft, zooals blijkt uit het ondervolgend programma: le Studiejaar. Talen: Gesch. en aardrijks- Wiskunde: Regle- Fransch 4 kundeStelkunst 4 menten Nederlandsch 4 Gëschiedenis 2 Meetkunde 4 4 Maleisch 2 Aardrijkskunde 3 Rekenkuude 3 Totaal... 10 Totaal... 5 Totaal... 11 Totaal. 4 Totaal generaal 30. 2e Studiejaar. Fransch 5 Geschiedenis 2 Stelkunde 4 Regle- Nederlandsch 4 Aardrijkskunde 2 Meetkunde 4 menten Maleisch 2 Rekenkunde 3 4 Totaal.... 11 Totaal... 4 Totaal... 11 Totaal. 4 Totaal generaal 30. Wij zeiden daareven dat de vrijgekomen lesuren, ten getale van 29, tot op 2/3 konden worden verminderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 42