417 Yoor het beheer van en het toezicht op een en ander zijn echter er varen officieren noodig, in de behoefte daaraan kan ik hier niet voor zien en door ander personeel zijn die niet te vervangen. Ik herhaal daar om mijn verzoek, reeds per telegram gedaan, om daarvoor minstens 15 kapiteins en luitenants uit te zenden wordt aan dat dringende verzoek niet voldaan, dan kan dit ernstige en zeer gevaarlijke gevolgen hebben. Yan alle verder te treffen schikkingen zal te goeder tijd worden gerappor teerd, alsook van de stappen, die gedaan zullen worden om met behulp van de beschikbare middelen den treindienst zoo goed mogelijk te organiseeren. Dit schrijven maakte op de bureelen te Londen geen aangenamen indruk, vooral daar kort voor de ontvangst daarvan een telegram naar Zuid-Afrika was gezonden, met den last om toch vooral te zor gen de uitgaven niet te hoog op te voeren; bovendien wisten, zoo als dat dikwijls op de bureaux gaat, zij die daar zaten ook ditmaal de zaak beter dan de opperbevelhebber, die op de plaats was waar gehandeld moest worden en verantwoordelijk was. Yoorzichtigheidshalve bepaalde men er zich toe den opperbevel hebber te kennen te geven, de gedane uitgaven, waarvoor geen credieten waren toegestaan, te betreuren daarbij echter het vertrouwen uitdrukkende, dat zij door de omstandigheden gewettigd waren. Daar, zoo meende men, overigens de tot nog toe in Zuid-Afrika opgedane ondervinding had bewezen, dat terwijl een muildierentrein steeds aan alle eischen had voldaan in tegenstelling van een trein uit trekossen bestaande, omdat de drijvers geen persoonlijk belang hadden bij het verzorgen dier trekdieren, werd het noodig geoordeeld, eerst in geval van de uiterste noodzakelijkheid tot den aankoop van trekossen over te gaan, te meer daar na het doorkomen van het te verwachten regenseizoen en dus bij verbeterde voeding de eigenaars eerder tot verhuren hunner trekdieren geneigd zouden zijn. Men was echter verstandig genoeg daarbij te voegen, dat de opperbevel hebber op de plaats zelf dat alles beter kon beoordeelen en dat, als hij desniettemin tot aankoop meende te moeten overgaan, zijne maatregelen zouden worden goedgekeurd. Verder, zoo werd gezegd, behoorde rekening te worden gehouden met het bij de regeling van den treindienst vastgestelde beginsel, dat het geheele vervoer op de basis en de communicatielijnen tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 432