HET HOUDEN YAN THEORIE. In de 4C aflevering van den loopenden jaargang van „de Militaire Gids" komen in de rubriek „Varia" eenige anecdoten voor omtrent de wijze, waarop lang geleden in de kazernes met de manschappen theorie werd gehouden. De redactie licht de plaatsing van deze in een ernstig tijdschrift eigenlijk niet tehuis beheorende flauwiteiten toe, door te zeggeD dat de door haar aangehaalde historische voor beelden, wel is waar in den tegenwoordigen tijd overdreven moeten worden genoemd, maar dat het als een paal boven water staat, dat ook nu nog het houden van theorie met de manschappen door het ondergeschikte kader veel te wenschen overlaat niet alleen, maar dat het dikwerf stof tot lachen geeft. Ilooren wij deze meening omtrent de wijze, waarop in het moe derland de theoretische Instructie wordt geleid en steken wij Indische officieren daarna de hand in eigen boezem, dan moeten wij waarlijk tot de conclusie komen, dat al mogen de hier te lande in de kazernes gehouden theorieën niet rechtstreeks de hilariteit van de toehoorders opwekken, zij toch aan den anderen kant nog in vele opzichten voor verbetering vatbaar zijn. En toch zijn we in de laatste jaren op dit gebied met reuzenschre den vooruitgegaan; het in het begin van 1887 o. a. ingevoerde „Voor schrift tot het houden van oefeningen bij de Infanterie" bevat om trent het leiden van de theorieën wenken, die getuigenis afleggen van het gezond verstand en helder oordeel van de samenstellers. In de eerste plaats is door dat voorschrift een einde gemaakt aan den langen duur gedurende welken vroeger werd theorie gehou den; wie toch, die eenige anciënniteit heeft, herinnert zich niet den tijd, dat sommige chefs eischten, dat de manschappen 1J- uur lang werden beziggehouden, een beproeving, waartegen, blijkens hunne onoverwinnelijke slaperigheid, minderen noch onderwijzend kader

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 451