- 439 worden gekozen, dat het binnen elks bevatting valt en uitsluitend loopt over zaken, wier kennis van een soldaat gevorderd mag worden. En vooral daarop moeten de officieren nauwlettend toezienalle af dwalen van het chapiter moet streng worden tegengegaan en de in. structeur, die zich daartoe laat verleiden, onmiddellijk tot de orde worden teruggeroepen. Yerder moet het ten stelligste verboden worden, dat er in die eerste twintig minuten ook maar één vraag wordt gesteld, een eisch, waaraan in den eersten tijd slechts bij voortdurend toezicht van de officieren zal worden voldaan. De gewoonte toch om maar dadelijk te beginnen te vragen is zoo ingeroest, dat zij niet zoo heel gemakkelijk zal zijn uit te roeien, maar blijven de officieren indachtig aan het „Frappez toujours enz." dan zal zij toch eindelijk wel verdwijnen. Na twintig minuten verteld te hebben van alles, wat het behan delde onderwerp alzoo behelst, breekt het oogeublik van het vragen over het vooraf behandelde aan daarmede kan de onderwijzer zich overtuigen van de aandacht van zijn auditorium en hij nagaan, wie van de menschen wél, wie er niet geluisterd hebben. Wordt dezen laatsten telkenmale een kleine, doch heilzame correctie in den vorm van strafexerceeren of werktoeren opgelegd, dan twijfelen we er niet aan, of de lust tot slapen zal sommigen druilooren wel spoedig vergaan. Zoo geleid, stellen wij ons bepaald veel van het nut der theorieën voor, vooral als de zaak overigens niet te streng als dienst wordt opgevat en de menschen gelegenheid tot zitten en enkele andere faciliteiten krijgen. Een Infanterie-officier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 454