449 Wat die aanhalingen betreft, het gemak daarvan wordt niet door ons ontkend, maar het legt niet genoeg gewicht in de schaal om de groote uitbreiding, die het werk er door gekregen heeft, voldoende te wettigen. Aangenomen toch, dat al die bepalingen uit Algemeene Orders, Tarieven, enz. met zooveel nauwgezetheid zijn overgenomen, dat zij inderdaad volkomen eensluidend zijn met het origineel, dan nog zal de gebruiker schromen om op den overdruk af te gaan. Wij hebben ons de moeite getroost, voorwaar geen aangename bezigheid, om hier en daar eens een Alg. Order en een tariefsbepaling met de officieele exemplaren te vergelijken, en het resultaat was hoogst bevredigend. Dat neemt evenwel niet weg, dat wij, met de eene of andere ver antwoordelijkheid belast, niet Barré, maar de bepaling zelve zou den raadplegen. Naar onze meeniag had S. kunnen, en met het oog op den onder zijne handen steeds lijviger wordenden arbeid moeten volstaan met den zeer verkorten inhoud der thans in extenso opgenomen bepalin gen, vooral die van administratieven aard, in het werk op te nemen, onder verwijzing naar de plaats, waar zij te vinden zijn. Dit klemt te meer, als men bedenkt hoe weinigen onder de velen, die het militair strafrecht moeten toepassen, ook bemoeienis hebben met het administratief gedeelte. (4) Achter 5 lc alinea (blz. 14) zou kunnen worden toegevoegd: Zie B. R. art. 108 2e alinea. (5) Na de „algemeene bepalingen" volgen de drie hoofstukken, waarin het eerste deel is onderverdeeld. Het eerste hoofdstuk bevat de rechts macht van den militairen rechter, het tweede de rechtspleging in mi litaire strafzaken, het derde de bijzondere rechtspleging in reclamezaken. Regelmatig en geleidelijk worden in deze hoofdstukken de bepalin gen van het onderdeel rechtspleging van het militair strafrecht, voor Nederlandsch-Indië kracht van wet hebbende, of aldaar door gewoon terecht geijkt, door den schrijver op heldere en van groote zaakkennis getuigende wijze behandeld. Zijne opsomming van bepalingen moge hier en daar schrik aanjagen, schrijver weet inde daarop telkens vol gende bespreking de aandacht van den lezer op nieuw te boeien, en

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 464