35 hoogste studiejaar worden dan zonder examen tot 2en luitenant be vorderd, en die van het daaropvolgende tot adjudant-onderofficier dienstdoend officier, zoodat wij dadelijk ter dispositie van het leger bestuur stellen: 2 y 25 -j- 12 (officieren van het onderwijzend per soneel) 62 officieren of' als zoodanig fungeerenden. Yerder zal het mindere kader kunnen worden aangevuld met de 50 élèves uit de beide jongste studiejaren, die met de onderofficie ren enz. van het vaste personeel, als sergeant bij de verschillende korpsen der Infanterie worden ingedeeld. Op gelijke wijze handelt men met de élèves, die voor den dienst der Mil. Administratie worden opgeleid; die van het hoogste studie jaar worden zonder examen tot 2en luitenant-kwartiermeester bevor derd, die van het 3e studiejaar tot sergeant-majoor schrijver of adju dant-onderofficier kwartiermeester, en die van de beide jongste jaren worden als fourier bij de compagnieën van het leger ingedeeld, of bij magazijnen of hospitalen te werk gesteld. Punt 2 is de moeielijkheid der kaderkwestie. Als men de gelegenheid, om in Indië den officiersrang te behalen, wegneemt, zal dit eene groote vermindering van het kader ten ge volge hebben, vooral van korporaals en onderofficieren uit het moe derland. Zoowel hier als ginds treden er tal van jongelieden in het leger met het doel officier te wordenwel is waar bereikt een groot ge deelte dat voorgestelde doel niet, maar onderwijl heeft het Gouver nement toch partij van hunne diensten getrokken. Het gehalte, zoowel als het aantal, zou er o. i. zeer op verminderen. liet 3e punt, de onbillijkheid, die men tegenover de Indische ouders zou begaan, door met het opheffen der Mil. School hun de gelegen heid te ontnemen hunne kinderen eene bestemming te doen bereiken, hebben wij in het begin van ons opstel reeds behandeld. Het zou immers niet gaan in een tijd, nu elk regeeringsprogramma verbetering van onderwijs in eiken vorm voorschrijft; terwijl wij in het reglement op het beleid der Regeering in Nederlandsch-Indië, onder de verplichtingen van den Gouverneur-Generaal, lezen, dat het openbaar onderwijs een voorwerp is van zijne aanhoudende zorg. Het zou eene schrede terug zijn, juist in een tijd nu ieder land

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 46