462 Art. 5 R. L. spreekt immers niet alleen van „misdaden" maar ook van „aanmerkelijke fouten" d. w. z. van overtredingen tegen de krijgstucht of van het gemeene recht. (Vergel. bladz. 75). Een militair, die op straat of in een drankwinkel door een patrouille wordt gearresteerd, zal bv. meestal zoo niet een misdrijf, dan toch een overtreding hebben gepleegd De verschillende soorten van vrijheidsberooving vau militairen, zooals bedoeld in de R. L. en de Reglementen van Krijgstucht, I D. en G. D. loopen inderdaad dikwijls zoo samen, dat, uit een practisch oogpunt be schouwd, de kennis van het juiste onderscheid, 't welk daarin bestaan kan, van weinig nut is. Ook is de terminologie van de R. L. op dat puut weinig consequent, zoodat daaraan niet te veel gewicht mag worden gehecht. Daarom kwam het mij doelmatiger voor en was het mij dan ook uitsluitend te doen om, met terzijdestelling van alle (m. i.) noodelooze juridische onderscheidingen, eenvoudig te vermelden in welke gevallen en door wienvolgens de voorschriften het aanzeggen van arrest aan- ot het arresteeren (opsluiten) van een militair, hetzij wegens misdaad, hetzij wegens overtreding, dan wel als politioneelen maatregel tot handhaving van orde enz. mag geschieden. Ik achtte het niet ondienstig die zaak eenigszins breedvoerig te bespreken omdat, zooals op bladz. 114 wordt aangestipt, het in de practijlc menigmaal gebeurtdut gegradueerde militairen hunne bevoegdheidmet betrekking tot het in arrest stellen hun ner inferieur en, te buiten gaan''1 De geachte recensent gaat nog verder en beweert, „schromelijk en aanhoudend" misbruik van het hier besproken recht te hebben zien makeri is nu het verwijt, dat ik de zaak wat al te zwart geschilderd heb, wel geheel gegrond (21) De Hooge Raad der Nederlanden heeft in tegenovergestelden zin beslist: zie het arrest aangehaald op bladz. 917, le regel v. b. (22) Zie punt 20. (23) De gewenschte toelichting komt op bladz. 126 voor. Barre.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 477