- 493 geheel ter zijner beschikking had gesteld, totdat de aangevraagde officie ren waren aangekomen, tot het verrichten van treindiensten zoowel als van administratieve werkzaamheden, maar ik meende vooral voor het laatste doel geen vrijwilligers te kunnen krijgen, nu de troepen te velde zullen trekken. Ik heb daarom den treindienst gesplitst in een admi nistratief en uitvoerend gedeelte en voor het laatste troepenofficieren bestemd, die wel onder den intendant staan, maar overigens van de inten dance afgescheiden werkzaam zullen zijn. De intendant heeft daartegen wel bedenkingen ingebracht, maar werkt, de noodzakelijkheid van den maatregel inziende, niettemin ijverig mede in de door mij aangegeven richting. Zoo spoedig mogelijk zal ik in deze aangelegenheid tot de normale regeling terugkeeren. Niet zonder bedenking en onder het uitdrukkelijk beding, dat de maatregel een geheel tijdelijk karakter zou dragen, werd die regeling door den minister van oorlog goedgekeurd in het vertrouwen, dat zij door locale toestanden gewettigd was, onder bijvoeging echter, dat in beginsel in buitengewone omstandigheden steeds troepenofficieren tijdelijk voor het verrichten van treindiensten bij de intendance konden worden te werk gesteld, zonder onderscheid te maken in den aard der te verrichten diensten, zijnde dit strijdig met de beginselen, waarop de organisatie van den trein was gebaseerd. Ook deze opmerking kwam eerst in Februari ter kennis van den opperbevelhebber, dus veel te laat om daarmede rekening te kunnen houden. Veertien dagen later nl. den 24en November zag de opperbevel hebber zich andermaal verplicht op spoedige versterking van trein personeel aan te dringen, daar op nieuw een officier der intendance wegens ziekte aan den dienst ontvallen was en hij ook meende te moeten rekenen op de mogelijkheid, dat de intendant op een gegeven oogenblik moest vervangen worden. Naarmate de voorbereidingen voor den thans spoedig te verwachten oorlog vorderden, was het bovendien gebleken, dat de bezwaren aan het beheer en gebruik van personeel en materieel verbonden, oneven redig toenamen en dat over het geheel genomen, niettegenstaande de daaraan verbonden toelagen, het verrichten van treindiensten weinig in den smaak der troepenofficieren viel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 508