494 - Hoewel, zoo schreef de opperbevelhebber nog, de troepenkorpsen over een 10 tal dagen gereed zullen zijn om te velde (e trekken met den benoodigden trein, kan de intendant op het oogenblik mij nog niet de zekerheid geven, dat ook de treindepots alsdan in staat zullen zjjn in de behoefte aan geregelde aanvulling te voorzien. Zooals echter uit het IB hoofdstuk gebleken is, duurde het nog tot den 12en Januari voor en aleer de verschillende colonnes de grenzen van het vijandelijk gebied overschreden, zoodat de aange vraagde versterking van personeel nog bijtijds aankwam om aan den veldtocht deel te nemen en om aan de reeds getroffen voorbereidingen de laatste hand te leggen. Bovendien was, zooals uit een schrijven van den opperbevelhebber dd. 9 December blijkt, sedert de eerste dagen van December, de regentijd ingevallen, welke omstandigheid er mede belangrijk toe bijdroeg om de noodige maatregelen vlugger •van de hand te doen gaan, hoewel toen aan het personeel nog veel ontbrak en vele onderofficieren van den trein met officiersdiensten belast waren en eene aan hunnen graad ongeëvenredigde verantwoor delijkheid droegen. Naar aanleiding van de opmerkingen, welke de opperbevelhebber bij onderscheidene gelegenheden, inzonderheid van den chef van het materieel bij het M. V. O., ter zake van de getroffen regelingen had ontva"gen, meende hij nogmaals de beginselen te moeten aangeven, waarnaar hij had gehandeld en hetgeen hij verricht had nader te moeten toelichten; hij deed dit den 19°" December 1878, in een schrijven van den volgenden inhoud: Naar aanleiding van den inhoud van het schrijven dd. 7 November 11. haast ik mij U te verzekeren, dat ik alleen na het volledig bewijs van de noodzakelijkheid van den maatregel er toe ben overgegaan machtiging te verleenen tot den aankoop van transportmiddelen. De ondervinding gedurende den laatsten oorlog op de Oostelijke grens van de Kaapkolonie opgedaan, heeft voor krijgsverrichtingen in Natal en de Transvaal slechts weinig waarde, met het oog op de eigenaardige toestanden aldaar. In elk van die landschappen zijn andere schikkingen noodig met het oog op het verschil in klimaat, het verschil in den aard der bevolking, in beschikbare arbeidskrachten en het onderscheid in zeden en gewoonten zoowel van de blanken als de inboorlingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 509