39 Het gebruik van opium wordt, het werd hierboven reeds Vermeld, met den dood of levenslange verbanning gestraft. Groote diefstallen worden onmiddellijk, kleinere bij de derdemaal met den dood gestraft. Öp het hazardspelen staat eene strenge strat. Bedrijvers van overspel, zoowel man als vrouw, worden gekrist. Schaking van een meisje, met geweld, wordt met den dood gestraft. Schuldigen aan bloedschande worden in zee geworpen, en met krissteken gedreigd, als zij naar den wal durven zwemmen. Onder het bestuur van den tegenwoordigen vorst gebeurt het met dikwijls, dat ter dood veroordeelde personen gratie erlangende strat wordt meestal in al hare wreede vormen en zonder genade toegepast. Zoo worden er jaarlijks nog 4 a 5 paren, wegens kastevermenging, in zee verdronken sommigen, wegens andere misdrijven, in een zak met cactusbladeren gerold, totdat de dood er op volgt; nog anderen op Sasak'sche wijze, d. w. z. katjang hidjaw gefusilleerd. Het radbraken, het uit elkander scheuren van den delinquent en het kleine stukjes afsnijden van het vleesch, totdat eindelijk, na eene hevige marteling van 2 a 3 dagen, de dood de ongelukkigen uit hun lijden verlost, zijn straffen, die op Bali, behalve in Bangli, reeds lang zijn afgeschaft, doch op Lombok nog altijd voorkomen. XIII. Belasting en heerendiensten. Ten einde een goed begrip van de verschillende belastingen e:i heerendiensten te verkrijgen, is het misschien niet ondienstig, een kort overzicht van den maatschappelijken toestand van de bewoners van het eiland Lombok te geven een overzicht, waartoe de belang rijke mededeelingen van den controleur Heijligers zeker de meeste gegevens verstrekt hebben. De vorst is, als alleenheerscher, eigenaar van den grond. Hij heeft echter het bebouwde gedeelte in erfelijk individueel bezit aan zijne onderdanen afgestaan, die hem daarvoor eene zekere belasting betalen of wel heerendiensten verrichten moeten. Sterft een grondbezitter, dan treedt zijn zoon of aangenomen zoon in de rechten en de verplichtingen zijns vaders; heeft iemand geen

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 50