495 In de Kaapkolonie is gebleken, dat het standvastig weerstand bieden aan alle overdreven vorderingen ten opzichte van de betaling van go- huurde transportmiddelen ten slotte het resultaat had, dat steeds ter goeder tijd langs dien weg tegen billijke betaling in alle behoeften ruim schoots kon worden voorzien, terwijl men daar dikwijls veel hulp had van de spoorwegen. In Natal is de blanke bevolking gering en wordt zij in aantal door de inboorlingen verre overtroffen; het nagenoeg tropisch klimaat van die landstreek is bovendien, vooral voor de trekdieren, gevaarlijker en afmat tender dan dat der Kaapkolonie. In Natal is oorlog eene nagenoeg onbekende zaak, arbeidskrachten zijn er niet veel en Europeesche ambachtslieden zijn er niet. Transport- contracten zooals in de Kaapkolonie zijn hier onmogelijk en slechts nu en dan zijn uitbestedingen gelukt, echter altijd tegen zeer hooge prijzen, voornamelijk ten gevolge der droogte, het ontbreken van concurrentie in deze betrekkelijk jonge kolonie en de zeer groote vrees om eene te velde trekkende troepenmacht te volgen. Ue eenige oplossing van de bestaande moeielijkheden was dus te vinden in het aankoopen van transportmiddelen, te meer daar dit, zooals reeds vroeger werd aangetoond, voordeeliger was dan het inhuren daarvan. Voor arbeidskrachten zijn wij bijna geheel afhankelijk van verplichte diensten door tusschenkomst van het civiel bestuur en dan nog tegen hooge betaling. In de Transvaal is de verhouding tusschen de blanke bevolking en de inboorlingen geheel anders dan hier. Voor het verrichten van trans portdiensten kan men daar op de blanke bevolking rekenen, daar deze in den smaak dier bevolking vallen, die gewend is aan lange tochten, jachten in de wildernis en vechtpartijen op de grenzen en met zulke verrichtingen ook in gewone tijden veel geld verdienen. Wij hebben daarom betrekkelijk weinig moeite gehad om in de Transvaal transport middelen met blanke voerlieden en opzichters te huren. De meerdere risico in vergelijking met de Kaapkolonie aan die inhuur verbonden, kan beoordeeld worden naar de grootere onkosten, die in de Kaapkolonie voor eiken wagen 12 en in de Transvaal f 21 per dag bedragen. In Natal is het echter sinds lang uitgemaakt, dat het aankoopen van transportmiddelen boven het inhuren daarvan te verkiezen is, want fei telijk wil hier geen eigenaar van wagens den troep vergezellen en eerst verleden week is het aan de intendance gelukt een Europeaan te bewegen tot het sluiten van een contract, waarbij hij zich verbond de troepen met

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 510