496 eemge wagens in Zululand te volgen; de gevorderde huurprijs was evenwel nog hooger dan die in de Transvaal betaald wordt. Ook mag nimmer uit het oog worden verloren, dat een belangrijk ge deelte van het geld, dat voor den aankoop van transportmiddelen is uit gegeven, later wordt terug ontvangen bij verkoop van het niet meer be- noodigde materieel. Muildieren zijn hier niet in voldoend aantal te verkrijgen, hun onder houd is duur en zij zijn niet het geheele jaar door te gebruiken; gedu rende de maanden dat de paardenziekte heerseht, hebben ook de muil dieren veel te lijden. De bedoeling is niet de beschikbare transportmiddelen bij den troep in te deelen, maar een evenredig gedeelte daarvan aan elke colonne toe te voegen, met het doel, steeds voor de aanvulling der voorraden bij de colonnes uit de vooruitgeschoven depots te zorgen; het voorzien van die vooruitgeschoven depots van uit de basis zal in hoofdzaak ten deel vallen aan de gehuurde transportmiddelen. Het beheer en het oppertoezicht over alles wat den trein betreft, is inderdaad een zware taak met een zeer groote verantwoordelijkheid en kan alleen gevoerd worden door een officier van rijke ondervinding; ik heb daarom den intendant zooveel mogelijk steun verleend door officieren ter zijner beschikking te stellen. Ten slotte zij het mij vergund de hoop uit te drukken, dat men in het moederland, bij het beoordeelen van vragen in verband met den oorlog- staande, met uit het oog moge verliezen, dat wij hier verplicht zijn eel stelsel te aanvaarden, in de eerste plaats gebaseerd op locale toestanden en hulpmiddelen, zonder angstvallig vast te houden aan de bestaande bepalingen, grootendeels ontworpen voor operatiën in Europa, maar geheel onbruikbaar voor een kolonialen oorlog, zooals wij dien hier te voeren hebben. Het bestek van dit opstel laat niet toe omtrent de organisatie en de werking van den trein in verdere bijzonderheden te treden die, hoe belangwekkend ook, voor de vergelijking met onze toestanden van minder belang zouden zijn; ik vertrouw echter in het voorgaande te hebben aangetoond, dat men zich ook in dezen kolonialen oorlog evenals overal elders bij dergelijke krijgstochten, groote geldelijke opoffe" ringen en krachtsinspanning heeft moeten getroosten om den trein met de beschikb ire middelen zoodanig te organiseeren, dat de voortdurende voorziening van de te velde trekkende troepenmacht in een land, nagenoeg zonder hulpbronnen, zoo goed mogelijk verzekerd kon geacht worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 511