498 Van muildieren is bij den trein een zeer ruim gebruik gemaakt, voornamelijk als trekdieren, gedeeltelijk echter ook om te dragen. Tegelijk met het afzenden van troepenversterkiug uit Engeland, waren van daar agenten naar Noord-Amerika gezonden om 400 muildieren in Kentucky en Missouri voor den trein in Zuid-Afrika aan te koopen deze dieren, gemiddeld hoog 1.58 M. en zwaar 500 Kgr. werden in April per stoomer Ontario van New-York naar Durban overgebracht. Ook van Zuid-Amerika (Montevideo) werden 410 muildieren hoog 1.37 M. aangevoerd, terwijl ook een 60 tal Fransche en Spaansche muildieren werden aangekocht. In de kolonie zelf (de Kaap, Oranje- Vrjjstaat, Natal en Transvaal) werden in het geheel 2140 muildieren voor den trein aangeschaft; deze voldeden met de Zuid-Ame- rikaansche het best. De sterfte bedroeg gedurende den veldtocht ongeveer 8°/0. Gedurende het tweede gedeelte van den oorlog had vooral de trein van de le divisie, die in de minder gezonde kuststreek opereerde, met de grootste moeielijkheden te worstelen. Spoedig was het gras langs den weg en bij de rustplaatsen verdwenen of platgetrapt, zoodat het voedsel voor de trekosseu moeielijk te bekomen was, de dieren zelf daardoor veel leden en ongeschikt werden voor zwaren arbeid; reserve-trekossen waren niet beschikbaar en het gevolg was eene groote sterfte; gemiddeld stierven 10 ossen per dag In ongeveer 6 maanden moest dientengevolge bij die divisie alleen een bedrag van ongeveer f 960000 aan schadeloosstelling worden uitbetaald. Tengevolge van dien toestand was die divisie tegen het einde der maand Juni op een afstand van ongeveer 150 Kilometers van de basis tot stilstand gedoemd. De magazijnen langs den weg en op de nieuw gekozen landingsplaats Port Durnford waren goed gevuld, maar de trein kon niet voldoende in den geregelden aanvoer van het benoodigde voorzien. Ouder die omstandigheden besloot de nieuwe opperbevelhebber, luitenant-generaal Wolseley, voor deze divisie een koeliekorps op te richten, geheel onafhankelijk van de intendance en uitsluitend ouder het bevel van den commandant der communicatielijnen. Dit korps stond onder bevel van den majoor Schwabe van het löe regiment lanciers, die nog drie Europeesche officieren onder zich had

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 513