499 liot bestond uit manschappen van de Natalsche hulptroepen, die ge durende zeven maanden met de grensbewaking waren belast geweest zij werden ontwapend en aan de beneden Tugela verzameld. Behalve de Europeesche officieren telde het korps 3 Europeesche tolken 20 Iniandsche hoofden en 2000 Koelies. De hoofden kregen eene bezoldiging van ƒ30's maands, de koelies 18; hun ration bestond uit 0.45 Kgr. maisbrood, een weinig zout en 0 67 Kgr. versch vleesch. Den 19en Juli 1879 verliet het koeliekorps fort Pearson; behalve met eigen bagage, legmatjes en kookgereedschap, meteen voorraad van 38250 Kgr. beladen, het marcheerde dien dag 17 Kilometers; den volgenden dag werd een afstand van 12 Kilometers afgelegd en den derden dag port Durnford bereikt, na den medegenomen voorraad in tort Chelmsford te hebben achtergelaten. De weg was bezaaid met doode trekossen in verschillende graden van ontbinding verkeerende, zoodat men de te volgen richting, alleen op de lucht afgaande, zou hebben kunnen vinden. Achterblijvers waren er nagenoeg niet. Het eerste werk van het koeliekorps was nu het opvoeren van voorraden van Port Durnford naar Sc. Paul, langs een pad lang 57 Kilometers. Halfweg werd een fort met magazijn gebouwd en daar werden 1000 koelies gestationneerd, 500 man gingen naar St. Paul, de rest bleef op de ontschepingsplaats Port Durnford; op die ver schillende plaatsen werden uit tijdelijke materialen loodsen opgetrok ken om de koelies onder dak te brengen. De dienst werd zoodanig geregeld, dat de koelies van Port Durnford hunne vrachten 12 KM. ver brachten, waarna zij werden overgenomen door eene afdeeling die daartoe van halfweg kwam en zoo vervolgens; deze regeling had het groote voordeel, dat de koelies dagelijks op hunne standplaatsen terugkeerden en nimmer eten, legmatjes of eigen bagage behoefden mede te nemen. In zes weken werd op die wijze een gewicht van 198900 Kgr. door het koeliekorps vervoerd; indien tijd deserteerden 50 of 70 man, die wel in Natal opgevat, maar niet teruggezonden werden, en hunne gage verbeurden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 514