500 Na afloop van de eerste maand vroegen vele koelies hun ontslag, voorgevende zich slechts voor één maand verbonden te hebbenook velen deserteerden, zoodat onmiddellijk in Natal pogingen werden aangewend om door werving in het verloop en het bestaande incom pleet te voorzien, echter vruchteloos, hoofdzakelijk tengevolge van de tegenwerking van de Europeesche kolonisten. Ondertusschen waren vele vijandelijke stammen begonnen zich te onderwerpen en de werving van koelies in het vijandelijk land zelf gaf zulke goede resultaten, dat het verloop geheel kon gedekt worden niet alleen, maar toen later de sterkte teruggebracht werd tot 1000 man, kon men de Natalsche inboorlingen geheel missen en het koeliekorps uitsluitend uit Zulu's samenstellen. Zoodra de noodige voorraden te St. Paul verzameld waren, werd het- koeliekorps voor de helft op deze plaats en voor de helft te Ekowe gestationneerd, om op dezelfde wijze als vroeger den trans portdienst tusschen deze twee plaatsen te verrichten. Den 9en September 1879 werd het koeliekorps afgedankt en hield het op te bestaan, na gedurende twee maanden op eene gemiddelde dagelijksche sterkte van 1600 man gediend te hebben. Geen enkel sterfgeval had zich gedurende dien tijd voorgedaan en lijfstraffen waren nagenoeg niet toegepast; slechts vier man uitsluitend in boorlingen uit Natal ontvingen slagen. Na de gevangenneming van Cetywayo, waarmede ook het strenge verbod was opgeheven, om niet in het huwelijk te treden zonder toestemming des Konings, begon men onder de Zulu-koelies veel last van desertie te krijgen en gebeurde het niet zelden, dat 100 man in één nacht verdwenen warenvolgens verklaring der hoofden was dit verschijnsel een gevolg van den wensch der jonge Zulu's om zich zoo spoedig mogelijk van een vrouw te voorzien, daar zij vreesden door de eensklaps ingetreden groote concurrentie belangrijk in hunne keuze beperkt te zullen worden. Ook hier dus weder: Cherchez la femme. Teneinde eenig denkbeeld te geven van den omvang van het transport op de basis langs de communicatielijnen gedurende het 2e gedeelte van den oorlog, zal het voldoende zijn de aandacht te vestigen op de onderstaande opgaven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 515