40 zoon, of verzuimd een kind ah zoodanig aan te nemen, dan vervalt zijn bezitrecht, na zijn dood, weder aan den vorst. In den laatsten tijd worden geen nieuwe sawah's aangelegdwel zijn er nog onontgonnen gronden in overvloed voorhanden, doch de vorst acht het uit een politiek oogpunt wenschelijk, dat zijne Sasak- sche onderdanen niet meer gronden in erfpacht hebben dan voor het onderhoud van hun gezin noodig is. Na deze bepaling, die, zegt Heijligers, van recente dagteekening is, werden de gronden, die als overtollige weelde konden worden beschouwd, aan de eigenaars ontnomen of wel hun daarvoor eene zeer kleine schade loosstelling uitbetaald, ongeveer het »/4 van de werkelijke waarde bedragende. Zollinger zegt, dat men de eigenaars hunne sawah's niet kan afnemen zonder uitbetaling van de volle waarde; dat de vorst daartoe niettemin is overgegaan, pleit wel voor zijne verregaande willekeur. Van de rijstvelden wordt het 2/3 en van de klappertuinen het 1 s van de opbrengst als belasting opgebrachtvan tweede gewassen wordt geene belasting betaald, van tegelgronden zijn de heffingen gering. De belasting, zegt Zollinger, moet kampongsgewijze en in geld betaald worden. Heijligers schijnt echter van meening, dat de landrente ook in natura kan worden opgebracht; hij zegt toch, dat de poeng- gawa's ook belast schijnen te wezen met de inning der landrente in natura en met den verkoop daarvan. De opbrengst kan, volgens hem, na aftrek van alle uitgaven, geschat worden op f 500000, die zij in specie aan den vorst moeten verantwoorden. Door verschillende schrijvers vind ik opgeteekend, dat de velden der Baliërs geheel onbelast blijven en dat, wanneer een Sasak tot het Hindoeïsme overgaat, hij ook in dit voorrecht deelt. Alle Baliërs, op mannelijken leeftijd, zijn echter, zooals hierboven reeds bij het krijgswezen werd opgemerkt, in tijd van oorlog tot den krijgsdienst verplicht. De Sasak's zijn nog gehouden tot het verrichten van heerendiensten, welke weder onderscheiden worden in rijksheerendiensten en heeren diensten ten behoeve van bijzondere personen. De rijksheerendiensten zijn a. het bouwen en onderhouden van vorstelijke paleizen, lustverblijven, tempels en gevangenissen;

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 51