QUADRANTEN TOT 7cm. A. VELD (BERG) (met teekening). Van deze quadranten, in den loop van dit jaar bij de veld- en berg- batterijen op Java en de mobiele sectiën bergartillerie op de Buiten bezittingen ingevoerd, vindt men, sedert de 3e Aflevering van het 13e Bijvoegsel op den Instructie Inventaris voor de Artillerie der Landmacht in Ned. Indië is verschenen, eene beschrijving in Hoofd stuk V van voormelden Instructie Inventaris. Daar uit den aard der zaak deze beschrij ving beknopt is, waardoor het, zoo men niet in de gelegenheid is om deze quadranten eens in handen te nemen, zeer moeilijk blijfr, van deze voorwerpen eene goede voor stelling te verkrijgen zoo beoogt dit opstel, diegenen daarin tegemoet te komen, welke verstoken zijn van het voorrecht het quadrant eens te kunnen bezichtigen. Het quadrant 1) bestaat uit een voetstuk ADE, het eigenlijke qua drant B en den wijzer C. Het voetstuk wordt gevormd door eene langwerpige plaat A en twee staanders D en E. Op het voorvlak: van den staander D is eene noniusverdeeling en op het achtervlak van den staander E de worpstafel voor het veld- (berg) kanon van 7cm. A. gegraveerd. Op het eigenlijke quadrant B zijn aangebracht 1°. eene verdeeling a, welke dient om middels den wjjzer C het quadrant te kunnen stellen voor de richthoeken behoorende bij de drachten van 0 tot' 4000 (3000) M, deze verdeelingen zijn onderver deeld voor tusschenliggende afstanden van 25 M. en om de vier genommerd van 0 tot 40 (30). 2°. eene verdeeling b van 0° tot 29° (24°), in halve graden voor het geven van elevatie bij het werpen. 1) De tussclien geplaatste woorden en cijforg hebben betrokking op het quadrant tot en op het St. Getr. Kanon vam 7em. A, Berg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 521