41 b. het bewaken van die verschillende gebouwen c. het aanleggen en onderhouden van groote wegen cl. bruggen en duikers; e. het vergezellen van den vorst en van andere vorstelijke personen op hunne reizen f. het doen van koeliediensten; Met de laatste twee diensten vooral zijn zeer veel personen gemoeid. Heijligers zegt, dat, als de vorst zich slechts een paar palen buiten zijn poeri begeeft, hij minstens door 3 a 4000 personen gevolgd wordt. (j. het doen van politiediensten en h. het dragen der wapenen in geval van oorlog. Behalve deze door den vorst geëischte diensten, kunnen ook dooi de poenggawa's van de bevolking diensten worden gevorderd, geheel naar hun eigen goedvinden. Onafhankelijk van al deze diensten wordt nog over den arbeid van de bevolking beschikt tot het aanleggen van desawegen, het bouwen van dorpstempels, het aanleggen en onderhouden van sawahwegen, dammen, waterleidingen enz. Rekent men bij al deze belastingen en diensten nog den zwaren druk, die der bevolking door de verpachting van in- en uitvoerrechten wordt opgelegd, dan zal het niet moeielijk vallen, te begrijpen, dat op Lombok geen gegoede personen onder de Sasak's worden gevonden dat geen prikkel bestaat om door spaarzaamheid zijne bezittingen te ver meerderen en dat men zelfs allen schijn van gegoedheid moet vermijden, om niet gedwongen te worden, van zijne eigendommen afstand te doen. Heijligers schat het aantal aan den vorst en de vorstelijke personen toebehoorende slaven op 5000. Slaven worden: 1°. Krijgsgevangenen, die niet afgemaakt zijn 2°. Personen, die gratie van de doodstraf hebben gekregen 3°. De vrouwen en dochters van hen, die overlijden zonder zoons of een aangenomen zoon na te laten (van dezen maatregel worden de drie hoogste kasten van de Hindoe-Baliërs uitgezonderd); 4C. Trouwen, die van haar man wenschen te scheiden, doch van hem daartoe geen toestemming ontvangen en zich vrijwillig aan den vorst overleveren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 52